Spam II 2014
2014-04-10 12:25
Spam II 2014 © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spam I 2014
W drugim miesiącu biężącego roku spamerzy aktywnie zajęli się wysyłką ofert związanych z walentynkami, natomiast tzw. oszuści nigeryjscy próbowali donywać wyłudzeń, powołując się na sytuację polityczną na Ukrainie oraz tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w tym państwie. Oszuści próbowali również innych metod, jak np. wysyłki ofert wygrania darmowej laserowej operacji korekcji wzroku.“Nigeryjscy turyści" na Ukrainie
Polityczne zamieszki rzadko pozostają niezauważone przez oszustów, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że w lutym „nigeryjskie” listy częściej nawiązywały do wydarzeń mających miejsce na Ukrainie. Oszuści posługiwali się znanymi już historyjkami o skradzionych kosztownościach, a następnie prosili o udzielenie pomocy finansowej nieszczęsnemu turyście.
W jednej oszukańczej wiadomości, pochodzącej rzekomo od turysty w tarapatach, odbiorca mógł przeczytać smutną historię o rodzinnej wycieczce do Kijowa, która zmieniła się w koszmar, po tym jak niezidentyfikowani uzbrojeni przestępcy zabrali wszystkie ich kosztowności, pozostawiając jedynie paszporty. Lokalna policja i ambasada nie była w stanie pomóc turystom, a menadżer hotelu nie pozwolił im przenocować, ponieważ nie mieli pieniędzy, aby zapłacić rachunek. Pechowi turyści proszą teraz nieznajomych o pomoc finansową. Jak twierdzą, pilnie potrzebują pieniędzy, ponieważ do lotu powrotnego nie zostało wiele czasu. Obiecują jednak zwrócić całą sumę, jak tylko wrócą do domu.
fot. mat. prasowe
Fałszywa wiadomość
Opowieści o turystach, którzy zostali okradzeni – podobnie jak inne oszukańcze historyjki – są niezwykle powszechne. Mogą zostać wykorzystane z niemal każdym wydarzeniem, które zyskało globalny rozgłos. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te opowieści nawiązujące do prawdziwych wydarzeń to jedynie sztuczki stosowane przez oszustów, a osoba, która zareaguje na związaną z nimi prośbę, w rzeczywistości nikomu nie pomoże i nigdy nie odzyska swoich pieniędzy.
fot. mat. prasowe
List „nigeryjski”
Spam świąteczny
Angielskojęzyczny spam wykorzystujący walentynki zawierał reklamy podrabianych towarów znanych projektantów jak również oferty kwiatów oraz słodyczy. Wiadomości były przystrojone motywami walentynkowymi. Trafiliśmy również na oszukańczy e-mail oferujący odbiorcom możliwość zarobienia sporej sumy przy pomocy specjalnej aplikacji wysłanej jako prezent.
fot. mat. prasowe
Spam świąteczny
Korekcja wzroku
W lutym angielskojęzyczni spamerzy aktywnie reklamowali laserową korekcję wzroku – w niektórych przypadkach usługa ta była oferowana z dużą zniżką, a nawet za darmo. Wiadomość zawierała ulotkę promocyjną, która po kliknięciu prowadziła - po serii przekierowań - do zasobu spamerów oferującego laserową korekcję wzroku oraz inne usługi i towary. Większość e-maili zawierało nazwę reklamowanej kliniki, którą użytkownik mógł znaleźć z pomocą wyszukiwarki internetowej. Aby sprawiać wrażenie bardziej wiarygodnych, niektóre wiadomości zawierały również rekomendacje wdzięcznych pacjentów.
fot. mat. prasowe
Korekcja wzroku
Kartridże do drukarek i kserokopiarek
Innym tematem miesiąca była seria ofert kartridży do drukarek i kserokopiarek. W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła ilość spamu związanego z kartridżami. Wiadomości pojawiały się w różnych językach, chociaż metoda i wygląd wysyłek były podobne.
fot. mat. prasowe
Kartridże do drukarek i kserokopiarek
Masowe wysyłki w języku angielskim, szwedzkim i innych oferowały głównie kartridże do drukarek atramentowych. Reklama zawierała zwykle listę modeli drukarek oraz ceny kartridży. W niektórych e-mailach spamerzy próbowali przyciągnąć uwagę odbiorców za pomocą kuponów zniżkowych oraz krótkoterminowych promocji. Pewien menadżer z Chin, który rzekomo wysłał jedną z takich masowych wysyłek, chwalił się, że jego firma uczestniczyła w międzynarodowych targach w Niemczech i załączył nawet zdjęcia z wystawy.
Dane statystyczne
Odsetek spamu w ruchu pocztowym pozostał prawie niezmieniony w całym miesiącu, z wyjątkiem niewielkiego wzrostu, który miał miejsce w trzecim tygodniu lutego. Odsetek spamu w lutowym ruchu pocztowym wynosił średnio 69,9%.
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu w ruchu pocztowym
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)