Dotacje unijne w świetle nowej perspektywy budżetowej
2014-04-09 00:30
Przeczytaj także: Wsparcie finansowe z Funduszy Europejskich - lista aktualnych programów w PARP
Mocne dostosowanie dotacji do rzeczywistych potrzeb gospodarki
Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w świetle nowej perspektywy budżetowej jest znaczący wzrost roli regionów w kształtowaniu programów dotacyjnych i dysponowaniu środkami na granty.
Urzędy Marszałkowskie aktualnie wypracowują strategie wykorzystania pomocy unijnej na najbliższe lata i oczywiście czynią to z uwzględnieniem lokalnych potrzeb. Projekty programów dotacji mają zostać przedstawione przez regiony rządowi w najbliższych tygodniach, tak abyśmy na przełomie roku mogli wysłać nasz pomysł na wykorzystanie dotacji do akceptacji KE.
fot. mat. prasowe
Propozycja podziału Funduszy Europejskich 2014-20 na regiony (w mln euro)
Nie ma wątpliwości, że ponad połowa grantów pod względem wartości będzie dysponowana na poziomie województw. Wpłynie to na silne zróżnicowanie ale i dopasowanie działań dotacyjnych do potrzeb zgłaszanych oddolnie.
Zgodnie z tą strategią każdy region będzie wybierał określone priorytety, biorąc pod uwagę swoje mocne strony oraz obszary szczególnie rokujące na trwały wpływ inwestycji na rozwój gospodarczy danego regionu. Pomoże to regionom wykorzystać i dopasować ich potencjał do branż, które w ich obszarze mają szansę osiągnąć masę krytyczną i zyskać przez to szczególną rangę na skalę krajową i międzynarodową.
W nowej perspektywie musimy się liczyć niestety ze zmniejszeniem intensywności pomocy w ramach dotacji. Przyjęte już rozporządzenie przewiduje intensywność pomocy regionalnej na poziomie 50% na obszarach należących do ściany wschodniej, pozostałe regiony, poza najlepiej rozwiniętymi będą otrzymywały wsparcie na poziomie 35%.
Te najlepiej rozwinięte: Dolny Śląsk, Wielkopolska, Śląsk i Mazowsze otrzymają 25% z wyłączeniem podregionu Mazowsza zachodniego (20%) i samej Warszawy (początkowo 15 a później 10%). Intensywność pomocy podwyższy się o 10% w przypadku grantów dla średniego przedsiębiorstwa oraz o 20% dla małej firmy.
Zgodnie z deklaracjami urzędników, pomimo chyba największego tempa na tle całej Unii w przygotowaniu się do nowej perspektywy budżetowej, nie możemy liczyć na ogłoszenie naborów do nowych programów dotacyjnych wcześniej niż przed końcem 2014 roku.
Czy warto czekać z założonymi rękami? Z pewnością nie! Warto w oczekiwaniu na nowe dotacje dokonać gruntownego przeglądu strategii firmy i wynikających z niej inwestycji pod kątem potencjalnego pozyskania dotacji.
Następnym krokiem jest przygotowanie pełnej dokumentacji do realizacji planowanych inwestycji. Jest to proces długotrwały i czas pomiędzy ogłoszeniem naboru wniosków a zakończeniem przyjmowania aplikacji jest najczęściej niewystarczający na zebranie wymaganych dokumentów.
W dalszej kolejności oczywiście można uruchomić pozyskiwanie finansowania na wkład własny dotowanych przedsięwzięć o ile firma nie dysponuje środkami własnymi w wystarczającej ilości.
Tomasz Hoffmann,
![PARP ogłasza nabór do II etapu: "Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP" [© weerapat1003 - fotolia.com] PARP ogłasza nabór do II etapu: "Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP"](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gospodarka-o-obiegu-zamknietym/PARP-oglasza-nabor-do-II-etapu-Gospodarka-o-obiegu-zamknietym-w-MSP-260003-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)