Bezpieczny Internet: niska świadomość zagrożeń
2014-04-15 13:33
2/3 internautów doświadczyło w ubiegłym roku utraty danych z komputera © Brian Jackson - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ataki APT - jak je rozpoznać?
To już czwarty raz, kiedy BezpieczniejwSieci.org prezentuje raport dotyczący stanu świadomości zagrożeń występujących w Internecie. Z opracowania wynika m.in. że niemal 1/3 respondentów (32%) nie posiada dużej wiedzy w zakresie ochrony komputera i danych, jednocześnie wykazując zainteresowanie poszerzeniem zasobu informacji w tym zakresie. To o 12% więcej w porównaniu z rokiem 2012, co wskazuje, że edukacja użytkowników na temat zagrożeń powstających w sieci powinna stanowić priorytet w budowaniu świadomego cyfrowego społeczeństwa XXI wieku. Co ciekawe dla respondentów oceniających dotkliwość zagrożeń napad na ulicy byłby tak samo odczuwalny jak wzięcie kredytu przez osobę trzecią posługującą się skradzionymi danymi, zaś kradzież portfela tak samo dolegliwa jak włamanie do konta internetowego. Wynika z tego, że zagrożenia świata wirtualnego są równie groźne jak te dotyczące integralności cielesnej.Utrata danych osobowych w sieci
- Według szacunków Komisji Europejskiej gospodarka internetowa stanowi prawie 6 proc. polskiego PKB. Handel elektroniczny jest także barometrem dla całej gospodarki. Istnieje bowiem duża korelacja pomiędzy e-commerce, a inwestycjami, inflacją, konsumpcją i bezrobociem. Dlatego zagrożeniem może być zarówno nieupoważniony dostęp do danych jak i ich utrata – komentuje wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński we wstępnym słowie do raportu Bezpieczniejwsieci.org.
fot. mat. prasowe
Jakiego rodzaju dane korporacyjne trzymasz w serwisach opartych na chmurze?
- Wyniki badania ukazują, że użytkownicy internetu prezentują niski poziom znajomości podstawowych zagrożeń wpływających na utratę danych. Co prawda stan wiedzy dotyczący rozpoznawania określeń takich jak wirus, robak czy trojan jest zadawalający (2/3 badanych posiada wiedzę na temat podstawowych zagrożeń), jednak alarmującym wnioskiem wynikającym z raportu jest fakt, że tylko 1/5 respondentów (20%) kojarzy utratę danych z atakiem hakerskim – komentuje Mariusz Rzepka – FORTINET Territory Manager na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
fot. mat. prasowe
Które z Twoich mobilnych urządzeń padło ofiarą działań cyberprzestępców?
Coraz więcej Polaków kupuje w sieci
Polski internet zaczyna dojrzewać, ponad połowa respondentów kupuje towary i usługi w internecie za pośrednictwem portali aukcyjnych lub przez sklepy internetowe. Konsumenci chcą przede wszystkim jak najszybciej otrzymać towar za który zapłacili, ważne jest jednak, aby zwracali uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a także otrzymywali wsparcie od instytucji państwowych, które działają w obszarze e-commerce.
Interesującym wnioskiem płynącym z badania jest fakt, że 47 proc. respondentów przegląda strony sklepów online, aby potem dokonać zakupu w tradycyjnym sklepie. Może to wiązać się z nieufnością do bezpieczeństwa e-zakupów.
- Nasz Urząd zdaje sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i jak ważna jest profilaktyka użytkowników usług na temat zagrożeń, dlatego też aktywnie współpracujemy z różnymi instytucjami działającymi w obszarze ochrony i bezpieczeństwa w sieci – komentuje Renata Piwowarska, Dyrektor Departamentu Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
fot. mat. prasowe
Rozumiem poniżej wymienione zwroty i hasła:
- Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wprowadził certyfikowanie usług telekomunikacyjnych m.in. w kategorii Bezpieczny Internet, którego celem jest dopingowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych związanych z podnoszeniem bezpieczeństwa użytkowników – dodaje.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)