Bezpieczny Internet: niska świadomość zagrożeń
2014-04-15 13:33
Przeczytaj także: Ataki APT - jak je rozpoznać?
Oswajanie transakcji on-line
1/3 badanych płaci przelewami online przynajmniej raz w tygodniu, zaś 27 proc. płaci rachunki bieżące przy wykorzystaniu bankowego konta elektronicznego. Z badania przeprowadzonego przez Bezpieczniejwsieci.org wynika, że w 2013 roku płatność online przynajmniej raz w miesiącu wykonało 87 proc. badanych, dla porównania w roku 2011 transakcję online przynajmniej raz w miesiącu zadeklarowało 73 proc. zaś w 2012 roku 82 proc.
Popularność bankowości online oraz płatności mobilnych wiąże się z ułatwieniami dla przedsiębiorców i użytkowników internetu. Nowoczesne rozwiązania w e-płatnościach gwarantują szybki dostęp do zdalnego konta w szczególności gdy niektóre przepisy nakładają obowiązki rozliczeń bezgotówkowych.
- Jednym z najciekawszych wniosków części raportu bezpieczniejwsieci.org, dotyczącej zakupów online jest rosnąca liczba deklarowanych wydatków na dobra wirtualne (wzrost o 19%) i utrzymujące się na wysokim poziomie deklarowane wydatki w portalach aukcyjnych.
- Wzrost transakcji online o niskiej wartości (np. pliki muzyczne, dobra wirtualne) świadczą o dojrzałości rynku i o tym, że oswoiliśmy internet jako miejsce codziennych, mniej istotnych zakupów – komentuje Damien Perillat Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kolejnym ważnym wnioskiem są zmiany dotyczące metod używanych do finalizowania transakcji online. Widzimy wyraźnie, że rośnie zainteresowanie alternatywnymi formami płatności wobec najpopularniejszych obecnie przelewów bankowych online oraz płatności w internecine z użyciem karty. Według badań BWS w latach 2011 – 2013 wartość zakupów w sieci dokonywanych przy użyciu systemu PayPal wzrosła o 66 zł czyli o blisko 63%. Wzrost ten jest spójny z trendem jaki obserwujemy na całym świecie. Tylko w 2013 roku zyskaliśmy 20 mln nowych użytkowników na całym świecie i przeprocesowaliśmy transakcje o wartości 52 mld. dol. (wzrost 25% rok do roku). – dodaje Perillat.
Trend BYOD - zdjęcia cenniejsze niż pracownicze pliki tekstowe
W badaniu określono również jaki rodzaj plików jest najcenniejszy dla użytkowników. Interesującym wnioskiem jest fakt, że najbardziej wartościowymi dokumentami na urządzeniu są zdjęcia (37 proc. – bezcenne, 41 proc. bardzo wartościowe), pliki tekstowe związane z pracą są dopiero na trzecim miejscu (16 proc. bezcenne, 54 proc. bardzo wartościowe). Wyniki te są zbieżne z badaniami merytorycznego partnera Bezpieczniejwsieci.org, firmy FORTINET, która w raporcie Fortinet Security Census 2013 wskazała, że w roku 2013 aż o 150% wzrosła w Polsce liczba osób gotowych złamać korporacyjne zasady korzystania z własnych urządzeń w miejscu pracy. Już co druga osoba nie dostosowałaby się do zakazu łączenia się z siecią firmową przy użyciu smartfona.
Z badania wynika również, że 16% respondentów nie poinformowałoby swojego pracodawcy, gdyby ich urządzenie osobiste użyte do celów służbowych padło ofiarą ataku hakerów.
Przeczytaj także:
Czy Polacy czują się bezpiecznie w internecie?

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępczość, cyberataki, zagrożenia internetowe, zagrożenia w internecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)