Upadłości firm w Europie Środkowo-Wschodniej 2013
2014-04-22 11:04
Przeczytaj także: Upadłości firm III 2014
Minione 12 miesięcy 2013 roku były okresem pełnym wyzwań dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Osłabiona już wcześniej sytuacja gospodarcza pogorszyła się jeszcze bardziej, a konsumpcja gospodarstw domowych zmniejszyła się wskutek instrumentów polityki fiskalnej, które zastosowano w celu przeciwdziałania wzrastającym deficytom budżetowym. Akcja kredytowa została jeszcze bardziej ograniczona w wyniku zmniejszenia zarówno podaży, jak również popytu na nowe kredyty. Zaistniała sytuacja miała bezpośredni wpływ na przedsiębiorstwa, które w rezultacie zostały zmuszone do zrewidowania założonych celów sprzedażowych. Co więcej, eksport, który głównie przyczyniał się do wzrostu PKB w obliczu osłabionego popytu wewnętrznego, ucierpiał na skutek spowolnienia gospodarczego w krajach strefy Euro, z którymi gospodarki z Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie prowadzą większość transakcji zagranicznych.Przywołany wyżej obraz sytuacji gospodarczej znajduje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących upadłości, obejmujących niemalże 70 000 podmiotów, które w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2013 ogłosiły upadłość. W całym regionie ich liczba wzrosła r/r o 5 procent, a po wyłączeniu ze statystyki Węgier, gdzie ze względu na zmianę prawa, wyniki są nieporównywalne – o 9 procent. Bułgaria, w której zbankrutowały 834 przedsiębiorstwa, odnotowała najwyższy wzrost liczby upadłości (+39 proc.), a przyczyn tego stanu rzeczy można doszukiwać się w spadku popytu, ograniczonej akcji kredytowej oraz w braku programów wspierających przedsiębiorczość. Pozytywnie na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyróżnia się Łotwa, gdzie liczba upadłości zmniejszyła się o 7 procent. Ten optymistyczny wynik odzwierciedla wzrost PKB szacowany na poziomie 4,6% oraz wzrastająca w tym kraju konsumpcja prywatna.
fot. mat. prasowe
Upadłości firm w Europie Środkowo-Wschodniej 2013
Liczba upadłości zanotowanych w 2012 roku w Europie Środkowo-Wschodniej wydawała się rekordowa. Tymczasem w minionym roku została ona przekroczona o 5 procent.
„W zeszłym roku kraje Europy Środkowo-Wschodniej musiały stawić czoła trudnym warunkom środowiska biznesowego. Ucierpiały z powodu obniżonych wydatków ze strony gospodarstw domowych, ale także musiały zmierzyć się z recesją w strefie Euro, która jest głównym obszarem aktywności handlowej dla większości z nich. Przykład Czech, których gospodarka jest ściśle zależna od eksportu na rynki rozwiniętych krajów UE, w pełni potwierdza powyższą tezę zarówno w ujęciu makroekonomicznym – biorąc pod uwagę dwuletnią recesję w tym kraju, jak i w ujęciu mikroekonomicznym – co przejawiało się w gwałtownym wzroście liczby upadłości o 26% w 2012 roku i o 32% w 2013 roku, wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej.
fot. mat. prasowe
Upadłości w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
W zeszłym roku kraje Europy Środkowo-Wschodniej musiały stawić czoła trudnym warunkom środowiska biznesowego. Ucierpiały z powodu obniżonych wydatków ze strony gospodarstw domowych, ale także musiały zmierzyć się z recesją w strefie Euro, która jest głównym obszarem aktywności handlowej dla większości z nich.
fot. mat. prasowe
Upadłości firm 2013
Mimo, iż ożywienie gospodarcze w Europie Zachodniej jest spodziewane, tempo wzrostu w krajach regionu będzie w roku 2014 umiarkowane, na poziomie 1,0%.
![Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Coface-5576-niewyplacalnosci-firm-w-Polsce-w-2024-roku-264391-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)