eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetPhishing: trendy luty 2014

Phishing: trendy luty 2014

2014-04-23 10:17

Phishing: trendy luty 2014

Phishing © fot. mat. prasowe

Cyberprzestępcy nie odpuszczają - donosi najnowszy raport "Online Fraud Report". Tylko w lutym bieżącego roku dokonali niemal 37 tysięcy ataków phishingowych. Taki wynik oznacza 21-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. 40 procent ataków skierowana była przeciwko Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość: spear-phishing coraz częstszy

Z danych opublikowanych w raporcie RSA wynika, że:
  • W drugim miesiącu bieżącego roku, RSA zidentyfikowało 36883 ataków typu phishing, co oznacza wzrost o 21% w porównaniu ze styczniem 2014.
  • Marki w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii były celem 40% ataków phishingowych (USA 27%, a Wielka Brytania 11%), natomiast marki w Indiach, Kanadzie i Australii - 15% ataków.
  • 34% wszystkich ataków phishingowych było hostowanych przez Stany Zjednoczone. Inne kraje z największym odsetkiem hostingu ataków to Kanada (6%), Niemcy (5%) i Francja (4%).
  • Aż 81% ataków phishingowych w styczniu było ukierunkowanych na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków to Wielka Brytania (4%), Holandia (2%) i RPA (2%).
  • Straty finansowe wynikające z ataków phishingowych są szacowane globalnie na sumę 491 milionów dolarów.

Najnowsze opracowanie RSA przedstawia również działania hakerów związane z tworzeniem własnych walut używanych między użytkownikami forów cyberprzestępczych, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie odpowiedniego poziomu anonimowości w transakcjach w swojej społeczności, a także zniwelowanie do minimum możliwości konfiskaty kont przez służby bezpieczeństwa. Z tego też powodu mniejszym zainteresowaniem wśród cyberprzestępców cieszą się dwa popularne systemy Perfect Money i BitCoin.

fot. mat. prasowe

Phishing

W lutym bieżącego roku RSA zidentyfikowało 36,883 ataków phishingowych.


RSA opisuje w raporcie trzy waluty używane w cyberprzestępczym podziemiu – MUSD, United Payment System i UAPS. Pierwsza z nich funkcjonuje od listopada 2013 i jest środkiem płatniczym między użytkownikami za wykonane usługi lub reklamy wyświetlane na forach. Za działanie systemu i wszystkie operacje z wykorzystaniem MUSD odpowiada administrator forum. Możliwa jest także wypłata zarobionych w ten sposób pieniędzy w dolarach. 1MUSD to równowartość 1 dolara amerykańskiego. Pozostałe dwie waluty są wykorzystywane na rosyjskojęzycznych forach. Warto zauważyć, że United Payment System jest wykorzystywana równocześnie na czterech forach internetowych, a każde z nich posiada dedykowanego oficjalnego agenta i „pod-walutę”. W ten sposób możliwe są transakcje między poszczególnymi forami, a tym samym z waluty korzysta większa liczba użytkowników. Natomiast UAPS, według dotychczasowej analizy ekspertów RSA, jest najbardziej zaawansowana pod kątem zabezpieczeń z dużym naciskiem na zachowanie prywatności użytkowników. Waluta ta jest w cyberprzestępczym obiegu już od ponad roku.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: