Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze
2014-04-22 13:05
![Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze [© everythingpossible - Fotolia.com] Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wzrost-gospodarczy/Swiatowy-przemysl-ryzyko-zauwazalnie-mniejsze-136057-200x133crop.jpg)
Budownictwo jedną z najbardziej ryzykownych branż © everythingpossible - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie
Euler Hermes monitoruje ryzyko w poszczególnych sektorach 17 branż w 72 krajach, odpowiadających za wytworzenie 95% światowego PKB. Oceny poszczególnych sektorów (ryzyko niskie, średnie, dość wysokie oraz wysokie) opracowywane są dla wszystkich krajów i łączą w sobie specjalnie opracowane prognozy popytu, finansowania, rentowności oraz dotyczące otoczenia biznesowego.- Globalna poprawa sytuacji wciąż niewystarczająca, aby większość sektorów na całym świecie mogła z niej w pełni skorzystać.
- W skali całego świata z najwyższym poziomem ryzyka rok 2014 rozpoczęły branże tekstylna, budowlana oraz transport lotniczy, podczas gdy w sektorach chemicznym, farmaceutycznym oraz rolno-spożywczym poziom ryzyka był najniższy.
- Poprawa stopy wzrostu w Europie jest niewystarczająca, kryzys w Am. Północnej jest przeszłością, natomiast w regionie Azji –Pacyfiku ryzyko w poszczególnych sektorach było i pozostaje najniższe.
- Od połowy 2013 roku bilans zmian w zakresie oceny ryzyka poszczególnych sektorów uległ odwróceniu – liczba lepszych ocen ryzyka (78 za pełny rok 2013) była wyższa od liczby przypadków obniżonej oceny ryzyka (67.) Ogólna zmiana ukrywa kontrastujące tendencje między poszczególnymi regionami i czasem ich występowania.
- Co się ostatnio zmieniło – widoczne są obszary utrzymującego się zwiększonego ryzyka. Kluczowym czynnikiem określającym zmiany ryzyka w 2014 roku będzie popyt.
„Potrzeba trochę czasu, aby światowy wzrost gospodarczy odczuły firmy różnej wielkości i reprezentujących różne sektory, zwłaszcza we wciąż delikatnej Europie” wyjaśnia Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. „W wielu sektorach na 2014 rok nie przewidujemy przyspieszenia tempa poprawy sytuacji. Obniżenie prognozy ryzyka dla sektorów w większym stopniu wiąże się ze zwiększeniem popytu niż z kwestiami związanymi z rentownością i kwestiami finansowania – oraz vice-versa w przypadku zmian wiążących się ze wzrostem ryzyka”.
fot. everythingpossible - Fotolia.com
Budownictwo jedną z najbardziej ryzykownych branż
Branża tekstylna, budowlana oraz transport lotniczy to sektory charakteryzujące się obecnie najwyższym poziomem ryzyka - wynika z analizy Euler Hermes.
Globalna poprawa sytuacji wciąż niewystarczająca, aby większość sektorów na całym świecie mogła z niej w pełni skorzystać
W 9 na 10 przypadków poziom ryzyka związanego z sektorami w poszczególnych krajach utrzyma się na poziomie z 2013 roku. Ogólnie rzecz biorąc, sektory ocenione jako „ryzykowne” pozostaną większością w 2014: 49% z nich sklasyfikowano jako wykazujące średnie ryzyko, a około 25% na poziomie dość wysokiego lub wysokiego ryzyka. Innymi słowy, zaledwie 25% sektorów posiada na tyle solidne podstawy lub prognozy, że rok 2014 rozpoczęły z niskim poziomem ryzyka.
fot. mat. prasowe
Ryzyko wg branż
W skali całego świata, rok 2014 z najwyższym poziomem ryzyka rozpoczęły branże tekstylna, budowlana oraz transportu lotniczego, podczas gdy w sektorach chemicznym, farmaceutycznym oraz rolno-spożywczym poziom ryzyka był najniższy.
W skali całego świata, rok 2014 z najwyższym poziomem ryzyka rozpoczęły branże tekstylna, budowlana oraz transportu lotniczego, podczas gdy w sektorach chemicznym, farmaceutycznym oraz rolno-spożywczym poziom ryzyka był najniższy.
![Dekarbonizacja Polski szansą dla gospodarki? [© wirestock na Freepik] Dekarbonizacja Polski szansą dla gospodarki?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polska-gospodarka/Dekarbonizacja-Polski-szansa-dla-gospodarki-263096-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)