Legalna branża bukmacherska: obroty 2013
2014-04-23 13:08
Przeczytaj także: Bukmacherzy a ustawa hazardowa
„Blokowanie dostępu do stron internetowych nielegalnie działających na terenie Polski firm bukmacherskich to – jak pokazuje praktyka – jedyna skuteczna metoda przeciwdziałania „szarej strefie” . Instytucje państwowe powinny blokować dostęp do stron internetowych nielegalnie działających na terenie Polski bukmacherów. Dodatkowym rozwiązaniem powinno być również odcięcie możliwości dokonywania płatności internetowych na rzecz nielegalnych operatorów. Takie skuteczne rozwiązania wprowadzono już m.in. we Włoszech, Estonii, Belgii czy w Danii, dzięki czemu w okresie zaledwie kilku lat legalni operatorzy zagospodarowali większą część rynku z korzyścią dla przychodów budżetowych” – mówi Konrad Łabudek, prawnik firmy Fortuna online zakłady bukmacherskie.
fot. mat. prasowe
Blokowanie adresów IP i transakcji w krajach UE
Polacy mają wyrazisty pogląd na blokowanie dostępu do nielegalnego hazardu w Internecie. Jak wskazują badania przeprowadzone przez MillwardBrown w marcu 2014 roku, zdecydowana większość Polaków (75 proc.) popiera blokowanie nielegalnych witryn hazardowych, a zająć się tym powinny organy Państwa – deklaruje 77 proc. badanych. Aż 96% Polaków stoi na stanowisku, że osoby poniżej 18. roku życia powinny być chronione przed dostępem do hazardu w Internecie .
„Równocześnie z blokowaniem dostępu do nielegalnych witryn powinna następować racjonalizacja stawek podatkowych lub sposobów opodatkowania legalnych operatorów zakładów wzajemnych. Takie zmiany przyspieszyłyby ograniczanie ‘szarej strefy’ w Polsce. Nowelizacja obecnego systemu podatkowego niewątpliwie zachęci nielegalnych operatorów do starania się o zezwolenie Ministra Finansów, a tym samym zapewni dodatkowe wpływy dla budżetu państwa i większą ochronę niepełnoletnich. Proponowane rozwiązania przełożyłyby się równolegle na większe zaangażowanie sponsoringowe bukmacherów, zwłaszcza w obszarze sportu i związków sportowych” – komentuje mówi Mateusz Juroszek, prezes Star-Typ Sport sp. z o.o.
fot. mat. prasowe
Polacy a blokowanie dostępu do nielegalnego hazardu w Internecie
W Unii Europejskiej jest wiele państw, które skutecznie – za pomocą blokowania witryn i urealnieniu stawek podatkowych – uporały się już z niebezpiecznym zjawiskiem nielegalnego i niekontrolowanego hazardu w Internecie. Przykładami są tutaj przede wszystkim Dania i Włochy, gdzie stosunek „białej” do „szarej strefy” wynosi odpowiednio 77,2% i 78,3% . We Włoszech jeszcze w 2006 roku cały rynek należał do nielegalnych operatorów i nie generował żadnych wpływów do państwowej kasy. Natomiast w roku 2011 podatki z tytułu gier losowych online wynosiły już ok. 200 mln EUR .
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)