Koniunktura przemysłowa IV 2014
2014-04-25 12:45
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2014
W jednostkach dużych i średnich (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) bieżąca produkcja oceniana jest korzystnie, lepiej niż w marcu. W przedsiębiorstwach wszystkich badanych klas wielkości przewidywania w tym zakresie są optymistyczne, choć w podmiotach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) nieznacznie ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu.
Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają swoją sytuację finansową mniej pesymistycznie niż w marcu. W podmiotach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) odnotowywana jest poprawa pozytywnych ocen w tym zakresie. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej w jednostkach wszystkich badanych klas wielkości są korzystne, najbardziej w przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych w podmiotach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób). W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) zapasy przekraczają poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający.
Podmioty wszystkich badanych klas wielkości, a szczególnie duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), sygnalizują wzrost należności.
W jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) w najbliższych trzech miesiącach stan zatrudnienia może nie ulegać znaczącym zmianom. Kierujący podmiotami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zapowiadają jego wzrost.
W najbliższych trzech miesiącach w podmiotach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) zapowiadany jest niewielki wzrost cen. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) ceny mogą nieznacznie spadać.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego w kwietniu zgłaszają w większości pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 23 – wzrost o 6 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów z drewna (plus 19 – wzrost o 5 p. proc.), urządzeń elektrycznych (plus 19 – wzrost o 1 p. proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18 – wzrost o 5 p. proc.) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 18 – wzrost o 15 p. proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie producenci odzieży (minus 10 – wzrost o 1 p. proc.).
W kwietniu br. 8,6% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (7,4% w kwietniu ub. r.). W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są: koszty zatrudnienia (54% w kwietniu br., 52% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (53% w kwietniu br., 59% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (51% w kwietniu br., 49% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (47% w kwietniu br., 57% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu spadło znaczenie bariery dotyczącej niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej (z 57% do 47%), a wzrosło – niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (z 34% do 39%).
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 77% (przed rokiem 73%). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów metali, skór i wyrobów ze skór, odzieży, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.
2. Budownictwo
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w marcu minus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23% (przed miesiącem odpowiednio 14% i 26%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w marcu minus 12).
![Koniunktura gospodarcza w II 2025 - stabilizacja [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w II 2025 - stabilizacja](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-II-2025-stabilizacja-265034-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)