Polscy przedsiębiorcy a weekend majowy 2014
2014-04-29 11:55
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy bez urlopu
Jedyna okazja do grillowania
Poparcie przedsiębiorców dla istnienia w Polsce dużej liczby długich weekendów może też wynikać z innych czynników, w tym braku innych okazji do odpoczynku. Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez Grupę Idea Banku (w czerwcu 2012 r.) wykazało, że co czwarty polski przedsiębiorca w ogóle nie udaje się w ciągu roku na dłuższy wypoczynek, rzadko który natomiast wypoczywa jednorazowo dłużej niż tydzień. Taka sytuacja bierze się z obawy o skutki pozostawienia firmy „bez opieki”, albo jest po prostu konsekwencją braku odpowiedniego pracownika, który mógłby zastąpić właściciela podczas jego nieobecności. W takich okolicznościach długi weekend, wymuszający kilkudniową przerwę w pracy przynajmniej w niektórych branżach, może być dla przedsiębiorcy jedyną okazją do złapania „oddechu”.
fot. mat. prasowe
Jak często przedsiębiorcy korzystają z urlopu?
Wyrażona przez większość badanych opinia o nieszkodliwości długich weekendów może mieć też podłoże psychologiczne. – Przedsiębiorca, jak każda osoba pracująca, chce czasem odpocząć i pogrillować. Możemy powiedzieć, że ostatecznie natura ludzka zwycięża nad duchem księgowego, który mówi, że pod względem biznesowym majówka może być czasem straconym – ocenia Dariusz Duma, psycholog biznesu.
Trudno pracować w ograniczonym składzie
Badanie Idea Banku wykazało również, że przedsiębiorcy reprezentują dość skrajne podstawy odnośnie planowanej aktywności swojej firmy w czasie majówki – albo całkowicie wstrzymują się od pracy w wybranych dniach majowego weekendu, albo funkcjonują normalnie. Świadczą o tym statystyki odnośnie urlopów dawanych pracownikom - przedsiębiorcy najczęściej urlopują wszystkich lub nikogo. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że są to bardzo małe firmy (w sumie 81% badanych ma nie więcej niż 4 pracowników, z czego połowa w ogóle ich nie zatrudnia), w których trudno wyobrazić sobie pracę „na pół gwizdka”.
fot. mat. prasowe
Urlopy pracowników podczas majówki
Brak sztywnych struktur
Dariusz Duma zwraca też uwagę, że właściciel małej firmy jest w trudniejszej sytuacji, gdy pracownicy proszą go o wolne w czasie majówki, niż szef pracujący w korporacji. – W dużych firmach są zwykle jakieś odgórne ustalenia, jakie działy, kiedy i w jakim zakresie mogą pracować w ograniczonym składzie. Nie jest to kwestia dyskusji. W małej firmie, w której panuje często bardzo rodzinna atmosfera, właścicielowi trudniej jest odmówić urlopu pracownikowi, który prosi go o możliwość wyjazdu na majówkę – ocenia psycholog biznesu.
Próba badawcza
W badaniu, przeprowadzonym w formie sondażu telefonicznego, wzięły udział mikro i małe firmy, z których znakomita większość zatrudnia co najwyżej 4 pracowników. Nieco mniej niż dziewięć na 10 badanych miało więcej niż jednego kontrahenta. 91% respondentów stanowili przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Katarzyna Siwek, wsp. Katarzyna Miazek
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)