Przetargi - raport I kw. 2014
2014-04-30 10:01
Budowlanka w czołówce wzrostów © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport II 2014
Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl wskazują, że w pierwszym kwartale roku 2014 w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 39 tysięcy 454 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 1.899 więcej niż w analogicznym okresie roku 2013.W I kw. 2014 wzrost liczby postępowań o udzielenie ZP względem analogicznego kwartału roku poprzedniego zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach: w zamówieniach na dostawy usług, zamówieniach na dostawy towarów oraz w zamówieniach na prace remontowo-budowlane. To właśnie te ostatnie – czyli zamówienia na prace budowlane – okazały się absolutnymi liderami wzrostów, bowiem w ciągu roku kwartalna liczba przetargów budowlanych wzrosła z 8 tys. 515 (1Q2013) do 9 tys. 971 (1Q2014) czyli o 17,10 procent. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat lepszy dla „budowlanki” pierwszy kwartał był tylko w roku 2010, wtedy jednak mieliśmy do czynienia z boomem inwestycyjnym związanym między innymi z Euro 2012. W dwóch pozostałych analizowanych kategoriach, czyli w dostawach usług oraz dostawach towarów przyrosty względem I kw. 2013 wyniosły odpowiednio 0,15 procent oraz 2,85 procent.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Coraz więcej przesłanek wskazuje, że spowolnienie w segmencie budowlanym zostało przełamane i mamy do czynienia z początkiem trendu wzrostowego. Na rosnącą koniunkturę w budownictwie wskazują zarówno dane GUS jak i informacje płynące z branży.
Wzrost poziomu inwestycji budowlanych może oznaczać powrót koniunktury, wiążący się ze wzrostem zatrudnienia w tym sektorze. Pośrednio na narastającą koniunkturę wskazują relatywnie dobre dane z rynku pracy, wskazujące na rosnące zatrudnienie, w tym w branży budowlanej.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, w tys., I kwartał, lata 2009-2014
W najbliższej przyszłości nie będzie można jeszcze mówić o powrocie wielkich inwestycji infrastrukturalnych, bo te znacząco ruszą dopiero w latach 2015-2016 wraz z uruchomieniem środków z nowego rozdania unijnego budżetu, jednak widać już wyraźnie koniec załamania, widocznego w publicznych inwestycjach budowlanych przez ostatnie dwa lata. Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem rok 2014 będzie rokiem odwrócenia trendu spadkowego, a kolejne lata upłyną pod znakiem kolejnych dużych inwestycji.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)