![Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu IV 2014 [© Warakorn - Fotolia.com] Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu IV 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polscy-przedsiebiorcy/Polscy-przedsiebiorcy-Indeks-Optymizmu-IV-2014-136569-200x133crop.jpg)
Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu IV 2014 © Warakorn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu III 2014
Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, opracowywany w oparciu o badania ankietowe przeprowadzane przez Pracodawców RP w kwietniu 2014 roku, sięgnął 105,4 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 104,2 pkt w marcu. Pogorszeniu uległa jednak prognoza sytuacji w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – spadła ona ze 131,0 pkt w marcu do 118,9 pkt w kwietniu.fot. mat. prasowe
Główne wskazania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców – dane z kwietnia 2014 roku
Na podstawie badań ankietowych prowadzonych przez Pracodawców RP w kwietniu 2014 roku, Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 105,4 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 104,2 pkt w marcu.
- Badanie jednoznacznie wskazuje na utrzymujący się optymizm przedsiębiorców co do przyszłości. Jego dynamika nie jest aż tak duża jak w poprzednim miesiącu, ale ocena przyszłości na poziomie 119 punktów oraz oczekiwania wzrostu portfela zamówień na poziomie 140 punktów nie pozostawia wątpliwości o jednoznaczności trendu oceny sytuacji. Na tym tle zastanawiająco wygląda pogarszająca się sytuacja w zakresie zatorów płatniczych. W sytuacji rozpędzającej się gospodarki i pozytywnych oczekiwań przyszłości zatory powinny się zmniejszać. Jest to poważna rysa na ogólnym obrazie, którą trudno jest dzisiaj zdiagnozować, ale trzeba bacznie w kolejnych okresach obserwować – Maciej Stańczuk, Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP.
Jak wynika z badania, największym aktualnym problemem polskich przedsiębiorców, sygnalizowanym przez 26 proc. ankietowanych podmiotów, jest utrzymująca się presja cenowa. Ceny kupowanych przez firmy materiałów, energii i półproduktów również maleją, lecz w wolniejszym tempie, co negatywnie oddziałuje na rentowność przedsiębiorstw. Wyniki te potwierdzają dane GUS, świadczące o deflacji cen producenckich.
Nastąpiło również wyraźne pogorszenie sytuacji pod względem opóźnień w płatnościach – na wzrost skali tego zjawiska wskazuje 21 proc. uczestników badania. Ankietowane firmy sygnalizują również spadek poziomu zatrudnienia w kwietniu w stosunku do marca – w 11 proc. z nich zatrudnienie w nich wzrosło, podczas gdy w 16 proc. zaobserwowano odwrotną sytuację. W poprzednim miesiącu wartości analogicznych wskaźników kształtowały się natomiast na poziomach, odpowiednio 21 proc. i 13 proc. Sugeruje to, iż zaskakująco dynamiczny do tej pory spadek stopy bezrobocia może zostać w kwietniu w pewnej mierze wyhamowany. O nabierającym rozpędu ożywieniu gospodarczym świadczy natomiast dalszy wzrost liczby nowych zamówień, który jest sygnalizowany przez ponad 2/3 przedsiębiorstw. Ostatecznie przekłada się to na kontynuację poprawy klimatu biznesowego w Polsce.
![Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu X 2017 [© Photographee.eu - Fotolia.com] Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu X 2017](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polscy-przedsiebiorcy/Polscy-przedsiebiorcy-Indeks-Optymizmu-X-2017-198842-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)