Sektor MŚP: ocena I kw. 2014 i prognoza II kw. 2014
2014-04-30 12:13
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2014
WSKAŹNIK KERNA – 45,46 PKT.
Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 45,46 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza wzrost o 7,03 pkt., a porównując do analogicznego okresu roku 2013 wartość KERNA „skoczyła” o 12,85 pkt. Co warte podkreślenia, to najwyższy odczyt wskaźnika nastrojów od trzeciego kwartału 2010 roku. Oznacza, utrzymanie trendu wzrostowego w nastrojach zapoczątkowanego w ubiegłym roku. Wpływ ma na to ulegająca poprawie sytuacja w krajowej gospodarce, wzrost popytu wewnętrznego i stabilizacja na rynkach Europy, co skutkowało m.in. najlepszymi od lat wynikami eksportowymi polskich firm za 2013 rok. Po raz pierwszy osiągnęliśmy też nadwyżkę eksportu nad importem, a w grupach towarowych, nie dominują już surowce, a wyroby przemysłowe. Rosnące zamówienia powodują, że przedsiębiorcy MŚP są aktualnie w najlepszych nastrojach od czterech lat, szczególnie, jeśli chodzi o prognozy. Pomimo bardzo dobrych rokowań, należy pamiętać, że dobry odczyt w drugim kwartale to również efekt wahań cyklu koniunkturalnego, występuje, zatem sezonowo.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik KERNA
INDEX ZAIR – 61,2 PKT.
Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR to 61,2 pkt. na minusie, co oznacza większą, niż w poprzednim kwartale skłonność inwestycyjną firm MŚP (o 6,1 pkt. więcej wobec ubiegłego kwartału). Warto odnotować, że w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2013, INDEX ZAIR jest korzystniejszy o 2,9 pkt. (r/r). Aktualny, najwyższy od dwóch lat odczyt tego faktora wskazuje, że przedsiębiorcy powoli, ale zwiększają inwestycje, choć należy podkreślić, że wciąż jest to ostrożne inwestowanie, szczególnie, jeśli chodzi o ich kapitałochłonność. Mimo relatywnie dobrych nastrojów firm, zwiększanie puli środków finansowych na zakupy jest kontrolowane. W pewien sposób też z równie ostrożnym ‘luzowaniem’ polityki kredytowania prowadzonym dość konsekwentnie przez same banki, które dopiero na początku bieżącego roku korygowały kryteria przyznawania środków zewnętrznych, czyniąc tym samym kredyty czy leasing łatwiejszym do otrzymania, niż jeszcze rok czy dwa lata temu.
fot. mat. prasowe
INDEX ZAIR
Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).
Izabella Młynarczyk, analityk rynku
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)