Spam III 2014
2014-05-02 09:59
Spam świąteczny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spam II 2014
Marcowy ruch spamowy można podzielić na kilka grup reklamowych. Pierwsze z nich dotyczyły produktów przeznaczonych dla właścicieli samochodów, kolejne ofert nieruchomości na Krymie, szkół językowych oraz usług związanych z usprawnieniami komunikacji telefonicznej w biurze. Jak się okazuje, wiele z takich wysyłek zidentyfikowano w Rosji oraz międzynarodowych segmentach internetu.Spam świąteczny
W 2014 roku Wielkanoc jest obchodzona przez kościół katolicki i prawosławny w tym samym dniu – 20 kwietnia. Przed świętem angielskojęzyczny ruch spamowy zawierał tradycyjne świąteczne reklamy podrabianych produktów znanych projektantów oraz konfekcję.
fot. mat. prasowe
Spam świąteczny
Również rosyjskojęzyczny spam oferował słodycze i pamiątki związane ze świętem wielkanocnym.
fot. mat. prasowe
Rosyjskojęzyczny spam
Warto zauważyć, że w marcu nie pojawiło się aż tak wiele spamu wielkanocnego; znacznie większej ilości spodziewamy się w kwietniu.
Dzień św. Patryka, obchodzony 17 marca, został wykorzystany przez oszustów do kradzieży loginów i haseł do kont na portalu LinkedIn. Nawiązująca do tego święta masowa wysyłka oferowała użytkownikom darmowe konto premium na tym portalu. Aby uzyskać dostęp do konta, użytkownik musiał kliknąć odsyłacz znajdujący się na końcu maila. Jednak zamiast do oficjalnego portalu LinkedIn odsyłacz ten prowadził do strony phishingowej i wszystkie informacje podane przez użytkownika były przesyłane do oszustów. Aby e-mail wyglądał na prawdziwy, oszuści wykorzystali logo oraz stopkę tego portalu społecznościowego. Również adres nadawcy nie wzbudzał wątpliwości z wyjątkiem tego, że zamiast oficjalnej nazwy linkedin.com nazwa domeny brzmiała linke.com.
fot. mat. prasowe
Spam dot. LinkedIn
Spamowanie „na językach”
W marcu znaczna część rosyjskojęzycznego spamu oferowała różne metody nauki języków obcych. Odbiorcom proponowano nauczenie się języka obcego w ciągu zaledwie 10 dni. W polu nadawcy wiadomości te często zawierały frazę „Nauka języków”, natomiast nowo utworzone domeny e-mail w adresie nadawcy różniły się w zależności od e-maila. Wiadomości zawierały długie odsyłacze, które – po serii przekierowań – prowadziły do strony reklamowej oferującej rabat na zestaw płyt DVD do nauki języka obcego z wykorzystaniem unikatowej metody. Podczas składania zamówień odbiorca mógł zapłacić z wykorzystaniem dogodnego systemu płatności.
fot. mat. prasowe
Spam oferujący różne metody nauki języków obcych
Temat lingwistyczny wykorzystywała również inna masowa wysyłka, tym razem wysłana w imieniu agencji tłumaczeń. E-maile zostały stworzone w różnych językach – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i holenderskim. Niekiedy tekst wiadomości był napisany w kilku językach. Wiadomości zawierały listę języków pracy agencji, główne pary językowe tłumaczeń jak również wykaz usług (przekład, tłumaczenie, najpopularniejsze tematy tłumaczeń). Podano również bezpośrednie odsyłacze do stron internetowych agencji lub numery kontaktowe, lub adresy e-mail menadżerów.
fot. mat. prasowe
Spam w imieniu agencji tłumaczeń
Spamowanie przez telefon
W marcu spamerzy aktywnie wysyłali reklamy oferujące różne sposoby obniżenia kosztów telefonicznych. Większość z tych wysyłek była kierowana do dużych firm. Odbiorcom proponowano różne sposoby poprawy jakości komunikacji w biurze poprzez połączenie telefonów stacjonarnych z określonymi kodami lub wykonywanie nieograniczonej liczby połączeń międzynarodowych z dowolnego miasta po niższych stawkach.
fot. mat. prasowe
Spamowanie przez telefon
Masowe wysyłki reklamujące takie usługi przychodziły z adresów zarejestrowanych w specjalistycznych domenach i różniły się treścią w zależności od wiadomości e-mail. Zawarte w nich odsyłacze prowadziły do strony zawierającej krótkie badanie, a po wypełnieniu formularzy użytkownik był proszony o wybranie najkorzystniejszego rozwiązania. Ostatecznie wszystko sprowadzało się do reklamy określonych usług telefonicznych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)