Karta graficzna SAPPHIRE R9 290X Vapor-X
2014-05-05 10:21
Przeczytaj także: Karty SAPPHIRE R9 295X2 i R9 295X2 OC w edycji limitowanej
Jeszcze bardziej rozbudowana sekcja zasilania
W celu uzyskania maksimum wydajności karta R9 290X Vapor-X wykorzystuje cyfrowy kontroler napięcia i nową, aż dziesięciofazową sekcję zasilania o nazwie Aero10 składającą się z tranzystorów typu Direct-FET o wysokiej mocy zasilającej GPU, pamięci i obwód sterujący. Zastosowano tu najnowszą wersję dławików SAPPHIRE Black Diamond, które swą nazwę zawdzięczają czarnej ferrytowej obudowie o kształcie radiatora - znacznie obniżającej ich temperaturę i w konsekwencji zwiększającej trwałość. Solidne kondensatory elektrolityczne stanowią podstawę systemu zasilania. Jego nazwa, Aero10, jest odzwierciedleniem ułożenia elementów przypominających potężny silnik.
Kontrola wentylatorów
Ponieważ karty SAPPHIRE z rodziny R9 nie zawsze będą musiały działać z maksymalną wydajnością, w serii Vapor-X wprowadzono Intelligent Fan Control (inteligentna kontrola wentylatorów, IFC). W przypadku korzystania z mało wymagających aplikacji 2D lub odtwarzania wideo, IFC pozostawi włączony tylko jeden z trzech wentylatorów, przez co karta ma stać się niemal niesłyszalna. Kiedy tylko temperatura GPU zacznie wzrastać, np. w związku z uruchomieniem bardziej zaawansowanych graficznie aplikacji 3D lub gier, działać będą wszystkie trzy wentylatory. Ich prędkość będzie regulowana zgodnie z profilem temperatur. Zapaleni gracze i entuzjaści podkręcania mogą potrzebować nieustannego działania wszystkich trzech wiatraków, toteż kartę wyposażono w stosowny przełącznik dezaktywujący funkcję IFC.
fot. mat. prasowe
Intelligent Fan Control
Wskaźnik temperatury
Użytkownicy SAPPHIRE R9 290X Vapor-X mogą łatwo ocenić, czy karta jest aktualnie mocno obciążona, czy też nie. Boczne logo SAPPHIRE jest podświetlane diodami LED, które będą stopniowo zmieniać kolor od niebieskiego, oznaczającego zimno, przez żółty aż po czerwony, symbolizujący wysoką temperaturę.
SAPPHIRE R9 290X Vapor-X wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologię AMD Eyefinity (bez konieczności używania aktywnych adapterów), a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej. Model posiada podwójny BIOS, dzięki czemu użytkownik może być pewien sprawnego działania zarówno w systemach klasycznych, jak i tych obsługujących tryb UEFI.
Tak jak wszystkie modele serii R9, karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X w pełni wspiera biblioteki DirectX 11.2, OpenGL 4.3 oraz API Mantle. W przyszłości będzie też obsługiwać kolejną wersję bibliotek firmy Microsoft, DirectX 12, której debiut nastąpi w roku 2015. Najnowsza architektura GCN oznacza też wsparcie dla technologii AMD TrueAudio, która w obsługujących ją grach dostarcza lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.
Karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X jest już dostępna w sprzedaży w wersji standardowej i fabrycznie podkręconej.
fot. mat. prasowe
Specyfikacja
Produkty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.
Przeczytaj także:
Karta graficzna SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 590 8 GB Special Edition
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
karta graficzna SAPPHIRE, SAPPHIRE R9, SAPPHIRE R9 290X Vapor-X, SAPPHIRE R9 290X Vapor-X OC, SAPPHIRE
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)