PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2014
2014-05-09 11:07
![PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2014 [© Sergey Nivens - Fotolia.com] PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Czarna-Lista-Barier/PKPP-Lewiatan-Czarna-Lista-Barier-2014-136859-200x133crop.jpg)
Czarna Lista Barier 2014 © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2013
W ubiegłym roku doczekaliśmy się kilku zmian, które z pewnością ułatwiły życie rodzimym przedsiębiorcom. Chodzi m.in. o wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy, wprowadzenie ruchomego czasu pracy w porozumieniu z pracownikami oraz poszerzenie możliwości świadczenia usług zagranicznym przedsiębiorstwom w dni świąteczne. Ciągle jednak istnieją obszary, jak np. zamówienia publiczne i energetyka, w których liczba barier wcale nie maleje.W 2013 roku udało się także nieco ograniczyć wysokie koszty administracyjne realizacji obowiązków podatkowych, m.in. stworzono możliwości wystawiania uproszczonych faktur przy transakcjach do 450 zł czy wystawiania faktur zbiorczych dla kilku odrębnych dostaw towarów lub usług w trakcie miesiąca. Ponadto ułatwiono odzyskiwanie VAT od niezapłaconych faktur (przyspieszenie możliwości skorzystania z ulgi na złe długi ze 180 do 150 dni i zniesienie obowiązku powiadomienia dłużnika).
Wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne
Zbyt wysokie, biorąc pod uwagę obecny poziom rozwoju gospodarczego i jakość otoczenia biznesu, podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. A do tego niejasne przepisy podatkowe prowadzące do licznych konfliktów między przedsiębiorcami i organami skarbowymi.
Podatki ograniczają możliwości oszczędzania i inwestowania oraz skłaniają do działania w szarej strefie, co zakłóca uczciwą konkurencję i utrudnia efektywną alokację kapitału. W Polsce podatki są na poziomie zbliżonym do średniej europejskiej, a powinny być wyraźnie niższe biorąc pod uwagę większe potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstw. Do tego koszty obsługi obowiązków podatkowych należą do najwyższych.
Główną przyczyną wysokich podatków są duże wydatki na emerytury i renty, sięgające rocznie 180 mld zł.
fot. Sergey Nivens - Fotolia.com
Czarna Lista Barier 2014
W wielu obszarach, np. zamówieniach publicznych, czy energetyce liczba barier wcale się nie zmniejszyła. Walka z komplikującymi życie przepisami musi trwać nadal.
Zbyt sztywne, jak na obecny poziom rozwoju gospodarczego, prawo pracy
W Polsce elastyczność rynku pracy ma większe znaczenie niż w bogatych państwach zachodniej Europy. Nasze przedsiębiorstwa mają skromne zasoby kapitału, niewiele nowoczesnych technologii, słabo rozwinięte powiązania międzynarodowe. Przewagę konkurencyjną możemy uzyskać dzięki większej elastyczności. Dlatego należy pozostawić więcej swobody w negocjacjach na poziomie przedsiębiorstw w zakresie czasu pracy, warunków zatrudniania i zwalniania czy kształtowania wynagrodzeń w dostosowaniu do kondycji finansowej firmy.
W zeszłym roku zostały przyjęte regulacje umożliwiające wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy i stosowanie ruchomego czasu pracy pozwalające na bardziej elastyczną organizację czasu pracy. Poszerzono również katalog prac dopuszczonych w niedziele i święta zwiększając możliwość świadczenia usług transgranicznych
Niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki
W Polsce brakuje rzetelnej prognostyki rynku pracy, która powinna być podstawą do określania zapotrzebowania na pożądane zawody. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na brak tzw. kwalifikacji miękkich, jak umiejętność pracy zespołowej czy komunikacji. Potrzebne jest wprowadzenie dualnego systemu kształcenia opartego na łączeniu nauki w szkole z praktyką w przedsiębiorstwach. Zmagamy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników fizycznych i postulujemy rozwój szkolnictwa zawodowego i technicznego.
Aby skłonić młodzież do bardziej racjonalnego wyboru kierunku kształcenia i ograniczyć finansowanie kształcenia osób, które wyemigrują, postulujemy upowszechnienie kredytu studenckiego i wprowadzenie odpłatności za studia.
![PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015 [© Sergey Nivens - Fotolia.com] PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Czarna-Lista-Barier/PKPP-Lewiatan-Czarna-Lista-Barier-2015-167652-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)