Cyberprzestępczość - aresztowania IV 2014
2014-05-11 00:36
Kronika cyberkryminalna IV 2014 © fot. mat. prasowe
Kaspersky Lab po raz kolejny publikuje zestawienie sukcesów w walce z cyberprzestępczością. "Gwiazdami" kwietniowego rankingu są m.in. rosyjski haker Władimir Drinkman oraz czterej jego współpracownicy, zamieszani w prawdopodobnie największa obecnie aferę związaną z włamaniem na tle finansowym w USA. Straty z przestępczej działalności tego gangu mają przewyższać 300 milionów dolarów.
Przeczytaj także: Cyberprzestępczość - aresztowania III 2014
Rosyjski haker w obliczu ekstradycjiNiemal przed dwoma laty w Holandii w ręce wymiaru sprawiesliwości dostał się zaangażowany w działalność grupy cyberprzestępców rosyjski haker Władimir Drinkman. Teraz Władimir stoi w obliczu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych lub Rosji, a decyzję o tym, który kraj "otrzyma" przestępcę, podejmie lokalne ministerstwo sprawiedliwości. Niezależnie od tego, gdzie trafi Rosjanin, wszystko wskazuje na to, że czeka go kilka lat więzienia. Drinkman jest oskarżony o włamanie się do kilkunastu sieci sklepów, systemów obsługujących płatności i firm finansowych, gdzie uzyskał dostęp do szczegółów dotyczących ponad 160 milionów kart kredytowych i debetowych. Jest to w tym momencie prawdopodobnie największa sprawa związana z włamaniem na tle finansowym w Stanach Zjednoczonych. Władze prowadzące dochodzenie uznały, że gang cyberprzestępców prowadził działalność przynajmniej od 2007 r. i spowodował straty o łącznej wartości ponad 300 milionów dolarów. Poza Drinkmanem oskarżone są jeszcze cztery osoby - trzech Rosjan i jeden Ukrainiec.
Osiem lat więzienia za korzystanie z trojana
Sąd w Moskwie skazał dwóch braci za korzystanie z niesławnego trojana Carberp do kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Obydwaj skazani aktywnie rozprzestrzeniali tego szkodnika i uzyskiwali nieautoryzowany dostęp do komputerów użytkowników oraz kont bankowych. Mając pełną kontrolę nad komputerami ofiar, atakujący przelewali pieniądze z ich rachunków na spreparowane konto i wypłacali je z bankomatów. Oszuści realizowali swój przestępczy proceder przynajmniej przez pół roku i w tym czasie weszli w posiadanie około 3,6 mln dolarów. Oczywiście, nie będą mieli możliwości wydania tych pieniędzy: jeden z cyberprzestępców otrzymał wyrok 5 lat pozbawienia wolności, a drugi spędzi za kratkami aż 8 lat. Dochodzenie zostało zainicjowane przez jeden z największych rosyjskich banków i było prowadzone przez rosyjską cyberpolicję z pomocą ekspertów z Holandii oraz Kanady. Co ciekawe, młodszy z aresztowanych braci ma już poważną historię przestępczą i był poszukiwany przez wiele państw za oszustwa związane z nieruchomościami.
fot. mat. prasowe
Kronika cyberkryminalna IV 2014
Koordynator organizacji przestępczej Carder.su trafia do sądu
Carder.su, jedna z największych organizacji przestępczych, której członkowie są poszukiwani przez organy ścigania od kilku lat, właśnie straciła jednego ze swoich koordynatorów. W pierwszej połowie kwietnia Cameron Harrison (znany także jako "Kilobit") ze stanu Georgia przyznał się do winy. Według prokuratorów, Harrison dołączył do gangu Carder.su około sześć lat temu i odgrywał w nim ważną rolę - kradł numery kart kredytowych i pomagał sprzedawać te informacje innym przestępcom. Działalność ta wygenerowała straty o łącznej wartości 50 milionów dolarów do 2012 r., kiedy władze rozbiły gang i oskarżyły 55 jego członków o kradzież i podrabianie kart kredytowych. Teraz schwytany został także Harrison, który może trafić do więzienia nawet na 20 lat. Prawdopodobnie, będzie musiał także zadośćuczynić za szkody, które wyrządził klientom wielu systemów płatności, takich jak Visa czy MasterCard.
Przeczytaj także:
Cyberprzestępczość - aresztowania V 2014
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kaspersky Lab, cyberprzestępczość, zagrożenia internetowe, cyberprzestępcy, hakerzy, haktywizm, aresztowania cyberprzestępców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)