Sektor MSP umiarkowanie optymistyczny
2014-05-13 12:35
Sektor MSP umiarkowanie optymistyczny © ra2 studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bibby MSP Index IV 2014
Nastroje przedsiębiorców coraz lepszeJak wynika z badania, polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) z coraz większym otymizmem patrzą w przyszłość - 45 proc. ankietowanych firm pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju (w roku ubiegłym było to tylko 24 proc.). To taki sam wynik jak w przypadku firm niemieckich. Dla porównania – wśród firm czeskich odsetek ten wynosi 37 proc., a wśród węgierskich tylko 10 proc. Polskie firmy są też bardziej optymistycznie nastawione do przyszłości od swoich odpowiedników z Włoch (18 proc.) czy Francji (23 proc.). Największy optymizm w kwestii oceny perspektyw rozwoju wykazują małe i średnie przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii, wśród których ten odsetek wynosi 54 proc.
– Małe i średnie firmy to znacząca siła polskiej gospodarki – reprezentują zdecydowaną większość wszystkich przedsiębiorstw działających w Polsce, odpowiadają za niemal 50 proc. polskiego PKB i tworzą miejsca pracy dla niemal 70 proc. zatrudnionych w przedsiębiorstwach ogółem. Dlatego ich plany są tak ważne i mogą stanowić swoisty barometr polskiej gospodarki. Poprawa nastrojów firm może potwierdzać, że mamy do czynienia z coraz lepszą sytuacją makroekonomiczną. Firmy nie koncentrują się już na utrzymywaniu dotychczasowej pozycji czy kumulowaniu gotówki, chętniej inwestują i poszukują nowych rynków. Ze swojej strony obserwujemy zwiększony popyt na kredyty, któremu sprzyja m.in. łatwiejszy dostęp do finansowania oferowanego przez nasz bank – mówi Grzegorz Jurczyk, Wiceprezes Zarządu Banku BPH, odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Odsetek małych i średnich firm pozytywnie oceniających perspektywy rozwoju, w proc.
Chcą inwestować…
Jak pokazuje badanie GE Capital i Banku BPH w perspektywie najbliższych 12 miesięcy polskie firmy z segmentu MŚP planują zwiększenie wydatków na inwestycje – o 33 proc. w stosunku do ubiegłego roku (z poziomu 97,7 mld zł do 129,9 mld zł). Wśród najważniejszych celów inwestycyjnych ankietowane przedsiębiorstwa wymieniają: zamiar ulepszenia posiadanych maszyn i urządzeń, po to by zwiększyć efektywność i wydajność (45 proc. wskazań), tworzenie zaplecza i infrastruktury, która pozwoli obsługiwać nowe zamówienia (31 proc.), wydatki związane z naprawami sprzętu (31 proc.), a także ekspansję na krajowym rynku (19 proc.). Najwięcej firmy chcą przeznaczyć na zakup sprzętu produkcyjnego (66,2 mld zł), pojazdów (39,9 mld zł), sprzętu IT (10,8 mld zł), oprogramowania (7,5 mld zł) oraz sprzętu biurowego (5,4 mld zł).
fot. mat. prasowe
Deklarowane wydatki inwestycyjne polskich małych i średnich firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)