eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzy eurosceptycy zaszkodzą gospodarce UE?

Czy eurosceptycy zaszkodzą gospodarce UE?

2014-05-20 11:31

Czy eurosceptycy zaszkodzą gospodarce UE?

Czy eurosceptycy zaszkodzą gospodarce UE? © Vladimirs Koskins - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego krytycy Unii cieszą się rosnącą sympatią w większości państw należących do Wspólnoty. Jeśli ta popularność przekuła się w sukces, można się spodziewać, że nie pozostanie to bez skutku dla unijnej gospodarki.

Przeczytaj także: Unia Europejska może liczyć na zaufanie obywateli?

Sondaże wskazują, że partie eurosceptyczne prawdopodobnie zwiększą swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim – przewidują analitycy think tanku Deutsche Bank Research. - Kryzys strefy euro podważył przyszłość wspólnej waluty oraz sens dalszej integracji europejskiej – czytamy w ich raporcie. - Debata rozgorzała nie tylko w krajach peryferyjnych, które musiały zmagać się z obciążeniami dostosowawczymi i gdzie reformy są nieuchronne, ale i w centrum Unii, gdzie coraz częściej kwestionuje się zasadność transferów finansowych oraz politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego.

Na podstawie sondaży z 16 krajów Unii Europejskiej (w tym Polski) dotyczących 27 eurosceptycznych partii analitycy Deutsche Bank Research przygotowali trzy możliwe scenariusze sytuacji po wyborach, które odbędą się od 22 do 25 maja.

Entuzjazm dla Europy w ślad za wzrostem gospodarczym

- Poparcie dla członkostwa w UE rozwijało się w ślad za wzrostem gospodarczym – zauważają ekonomiści Deutsche Bank Research. Taką korelację można dostrzec w okresie od 1999 do 2011 roku. Od jesieni 2011 roku Eurobarometr, cykliczny sondaż opinii publicznej przeprowadzany przez Komisję Europejską, zaprzestał badania poparcia dla członkostwa. Z niezależnych badań prywatnych instytutów wynika jednak, że w czasie kryzysu poparcie dla UE spadło.

Ma to odzwierciedlenie w polityce. W większości krajów członkowskich ruchy polityczne i partie określane mianem eurosceptycznych zyskują na popularności. Należą do szerokiego spektrum od skrajnej lewicy po radykalną prawicę. Łączą je wspólna krytyka instytucji UE, wspólnej waluty oraz planów pogłębienia integracji, które wiążą się z osłabieniem tożsamości narodowej. - Chociaż interesy, jakie mają na celu ruchy eurosceptyczne w poszczególnych krajach, różnią się od siebie, praktycznie wszystkie krytykują integrację europejską i unijne decyzje związane z reakcją na kryzys zadłużenia – oceniają autorzy raportu Nicalaus Heinen i Florian Hartleb.

fot. Vladimirs Koskins - Fotolia.com

Czy eurosceptycy zaszkodzą gospodarce UE?

Sondaże wskazują, że partie eurosceptyczne prawdopodobnie zwiększą swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim – przewidują analitycy think tanku Deutsche Bank Research.


Eurosceptycy w natarciu

W ciągu ostatniego dwudziestolecia pojawiło się wiele eurosceptycznych ruchów, które sprzeciwiają się status quo. Analitycy Deutsche Bank Research podzielili ich na umiarkowanych, którzy odrzucają niektóre aspekty integracji, oraz radykalnych, którzy odrzucają proces integracji i często postulują wystąpienie swojego kraju z UE. Po prawej stronie sceny politycznej eksperci przeanalizowali 22 partie, z czego 15 określili jako umiarkowanie eurosceptyczne (w tym polskie Prawo i Sprawiedliwość) a pozostałe siedem jako radykalne. Z partii lewicowych umiarkowanie sprzeciwiających się integracji przeanalizowano pięć partii (w tym polski Twój Ruch) oraz dwie radykalne.

Prognozy wyników wyborów przeprowadzone przez DB Research zależą od trzech czynników: jakości sondaży (w wielu krajach bada się popularność partii w kontekście wyborów narodowych, a nie europejskich), prawa wyborczego (które różni się w zależności od kraju), oraz frekwencji wyborczej, która zazwyczaj jest znacząco niższa niż w przypadku wyborów lokalnych. Zaznaczyć też trzeba, że wyborcy partii eurosceptycznych zwykle są bardziej aktywni.

Scenariusz 1 zakłada, że partie eurosceptyczne osiągną wynik zbliżony do popularności wykazywanej w sondażach. To scenariusz bazowy, w którym przyjmuje się, że mobilizacja elektoratu tych partii będzie podobna do pozostałych. Jeśli sprawdzą się te założenia, eurosceptycy z obu stron sceny politycznej otrzymają 17,2 proc. głosów, co da im 129 miejsc w parlamencie.

fot. mat. prasowe

Scenariusz 1

Scenariusz 1 zakłada, że partie eurosceptyczne osiągną wynik zbliżony do popularności wykazywanej w sondażach.


W Scenariuszu 2 partie eurosceptyczne mobilizują więcej wyborców niż pozostałe. Frekwencja wśród ich elektoratu została obliczona jako średnia między frekwencją podczas ostatnich narodowych wyborów parlamentarnych oraz tą w ostatnich wyborach europejskich. W tym umiarkowanym scenariuszu partie eurosceptyczne uzyskują 22,2 proc. głosów, czyli 167 miejsc.

fot. mat. prasowe

Scenariusz 2

W Scenariuszu 2 partie eurosceptyczne mobilizują więcej wyborców niż pozostałe.


Scenariusz 3 jest ekstremalny. Zakłada, że ankietowani, którzy deklarują oddanie głosu na partie eurosceptyczne w sondażach narodowych, nie zmieniają swojego postępowania w wyborach europejskich. Dodatkowo frekwencja jest wśród nich taka sama, jak w ostatnich krajowych wyborach parlamentarnych. Tymczasem frekwencja wśród zwolenników pozostałych partii jest taka, jak w przypadku ostatnich wyborów europejskich. W tym scenariuszu eurosceptycy otrzymują 27,2 proc. wszystkich głosów, co przekłada się na 205 miejsc w europarlamencie.

fot. mat. prasowe

Scenariusz 3

Scenariusz 3 jest ekstremalny. Zakłada, że ankietowani, którzy deklarują oddanie głosu na partie eurosceptyczne w sondażach narodowych, nie zmieniają swojego postępowania w wyborach europejskich.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: