eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajcenniejsze marki świata 2014 - produkty luksusowe

Najcenniejsze marki świata 2014 - produkty luksusowe

2014-06-04 10:15

Najcenniejsze marki świata 2014 - produkty luksusowe

Torba Louis Vuitton © olegpetrunchak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wartość marek luksusowych wzrosła o 16%, osiągając pułap 111 mld USD. Już dziewiąty sezon z rzędu zwycięzcą zestawienia została marka Louis Vuitton, osiągając wartość niespełna 26 mld USD. Liderzy zyskują między innymi dzięki dążeniu do jeszcze większej ekskluzywności i wycofywaniu z oferty tańszych produktów.

Przeczytaj także: Najcenniejsze marki świata 2012 - produkty luksusowe

Instytut Millward Brown na zlecenie WPP opracował ranking najcenniejszych marek świata – BrandZTM Top 100, na rok 2014. Wynika z niego, że liderzy wśród marek luksusowych utrzymują swoje pozycje – od 2006 roku aż siedem spośród nich niezmiennie gości w pierwszej dziesiątce zestawienia. Bezsprzecznym zwycięzcą pozostaje Louis Vuitton, który pierwsze miejsce zajmuje już dziewiąty rok z rzędu, a jego wartość zbliża się do 26 mld USD. Łącznie marki luksusowe zyskały na wartości o 16%, przekraczając pułap 111 mld USD.

Większa ekskluzywność kluczem do sukcesu

Producenci starają się dostosowywać do zmieniających się nawyków konsumentów. Najsłynniejsze marki luksusowe zaczęły stopniowo porzucać próby uczynienia swoich produktów dostępnymi dla szerszej gamy odbiorców, i ponownie zwróciły się w kierunku ekskluzywności. Louis Vuitton, Gucci i Fendi ograniczyły asortyment mniej kosztownych artykułów. Marka Burberry, która odnotowała najwyższy wzrost wartości (42%) spośród wszystkich marek należących do pierwszej dziesiątki zestawienia, wyeliminowała część promocyjnych cen na odzież przeciwdeszczową i galanterię skórzaną.

Marki porzucają również ideę wyraźnego pokazywania logotypów. Louis Vuitton po raz pierwszy wprowadził na rynek produkty bez charakterystycznego logo LV.

fot. olegpetrunchak - Fotolia.com

Torba Louis Vuitton

Najsłynniejsze marki luksusowe zaczęły stopniowo porzucać próby uczynienia swoich produktów dostępnymi dla szerszej gamy odbiorców, i ponownie zwróciły się w kierunku ekskluzywności.


Anastasia Kourovskaia, wiceprezes Millward Brown Optimor EMEA podkreśla, że okres recesji spowodował zmiany w nastawieniu konsumentów do dóbr luksusowych – obecnie służą one nie tyle demonstrowaniu statusu, co przekonują do siebie jakością wykonania i walorami estetycznymi.

Dla rozwoju sektora dóbr luksusowych nadal ważne są rynki notujące szybki wzrost oraz konsumenci z krajów takich, jak Chiny. Firma Burberry zatrudniła 150 osób znających mandaryńską odmianę języka chińskiego w charakterze sprzedawców i stworzyła specjalne oferty produktowe z okazji ważnych chińskich świąt i uroczystości.

Najcenniejsze marki świata w segmencie dóbr luksusowych rankingu BrandZ Top 10 w 2014 r.

fot. mat. prasowe

Najcenniejsze luksusowe marki świata

Siedem marek z segmentu dóbr luksusowych od 2006 r. wciąż utrzymuje się w pierwszej dziesiątce. Louis Vuitton króluje niepodzielnie już dziewiąty sezon z rzędu.


Informacje o rankingu BrandZ

Ranking BrandZ uwzględniający sto najpotężniejszych marek na świecie (BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands), opracowywany na potrzeby grupy WPP przez Millward Brown Optimor, istnieje już osiem lat. Jest to jedyne badanie, które przynosi wskaźniki wartości marek bazujące na wywiadach z ponad milionem konsumentów na całym świecie i uwzględnia zarówno marki z rynku konsumenckiego, jak i z rynku business-to-business. Wskaźniki te są następnie łączone z uzyskanymi w rygorystycznych pod względem metodologicznym badaniach na temat finansowych i ogólnobiznesowych wyników każdej ze spółek (dane z agencji Bloomberg i Datamonitor). Umożliwia to pokazanie wymiernej roli marek w generowaniu przychodów i budowaniu kapitalizacji rynkowej spółek. Postrzeganie marek przez konsumentów ma kluczowe znaczenie dla określenia ich wartości, ponieważ na markę składają się zarówno wyniki biznesowe firmy, jak i jakość produktu, klarowność pozycjonowania i pozycja rynkowa. W rankingu brane są pod uwagę rozbieżności regionalne, gdyż rola marki może się różnić znacząco w poszczególnych krajach, nawet w przypadku marek o zasięgu lokalnym.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: