Zakłady wzajemne online: jak zmniejszyć szarą strefę?
2014-06-04 00:49
Zakłady wzajemne online © castelberry - Fotolia.com
Przeczytaj także: Legalna branża bukmacherska: obroty 2013
Warto podkreślić, że niekontrolowany dostęp do nielegalnego hazardu jest powszechnie uznawany za jeden z najpoważniejszych zagrożeń społecznych, na który szczególnie narażone są dzieci i młodzież do 18. roku życia. Zgodnie z raportem proponowane działania z korzyścią wpłynęłyby również na budżet kraju, gdyż według szacunków, w latach 2014-2020 państwo zyskałoby nawet od 492 do 997 mln złotych.fot. mat. prasowe
Scenariusze dla rynku zakładów wzajemnych online
„Rynek zakładów wzajemnych w Polsce jest zdominowany przez nielegalnych operatorów, którzy mają łącznie 91% udziałów w całym rynku. Dwa największe nielicencjonowane podmioty zagospodarowały łącznie 54% udziałów w całym rynku . Co ciekawe, jeszcze trzy lata temu w czołówce najpopularniejszych operatorów była firma bwin. Jednak jej udział spadł z 25% w 2012 roku do zaledwie 1,8% w roku 2014. Ten operator zrezygnował z rejestracji nowych kont z Polski w pierwszej połowie 2013 roku, co prawdopodobnie było wynikiem starań o uzyskanie licencji w USA. Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania ‘szarej strefie’ jest blokowanie adresów IP nielegalnych podmiotów oraz płatności za ich pośrednictwem.
Takie regulacje są popularne w krajach UE ze względu na fakt, że są proste do wprowadzenia w życie. Poza krajami UE, podobne regulacje zostały także wprowadzone w USA, Japonii oraz Nowej Zelandii. Najlepszą alternatywą z punktu widzenia konsumenta jest też zmiana mechanizmu opodatkowania zakładów wzajemnych. Przykładem jest Bułgaria, która od 1 stycznia 2014 roku zdecydowała się na wprowadzenie 20% podatku od przychodów z gier brutto zamiast 15% podatku obrotowego ” – mówi Agnieszka Durlik-Khouri ekspert KIG.
Nie dość, że aż 91% rynku online należy do „szarej strefy”, to jeszcze niemal 50% przychodów generowanych jest przez gry typu poker czy kasynowe, które w internecie są całkowicie zakazane przez polskie prawo.
fot. mat. prasowe
Udział segmentów w przychodach z gier losowych online w Polsce w 2013 roku
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)