Przeczytaj także: 9 mitów nt. transformacji gospodarczej w Polsce
Respondentom przedstawiliśmy szereg zjawisk charakterystycznych dla ostatniego dwudziestopięciolecia. Jak były one oceniane?Wolność słowa i wolny rynek
Mimo świadomości problemów w sferze socjalnej, to wolny rynek jest uważany za nasz największy sukces. Dla Polaków 25 lat po pierwszych wolnych wyborach i prawie 45 lat po eksplozji polskiej Solidarności ciągle bardzo ważnymi osiągnięciami są wolność słowa i stowarzyszeń. Ten częściowo symboliczny wymiar wolności wydaje się zatem zdobyczą, która okazała się zapewne najtrwalsza i najtrudniej ją dziś zakwestionować. Niestety największych problemów Polacy dopatrują się w sferze socjalnej, jak poziom funkcjonowania służby zdrowia. Mimo to, wielu z nas uważa za sukces transformację z gospodarki centralnie planowanej do kapitalistycznej.
fot. mat. prasowe
Ocena zmian po transformacji ustrojowej
Mimo świadomości problemów w sferze socjalnej, to wolny rynek jest uważany za nasz największy sukces.
Groźna biurokracja
Wysoka ocena wolności mediów w Polsce przekłada się na niski lęk przed potencjalną jej utratą. Podobnie obecny system wyborczy wydaje się dla nas niezagrożony. To natomiast czego Polacy szczególnie się w kontekście utraty wolności obawiają, to generalnie biurokracja państwowa, w postaci systemu sądowego, skomplikowanych (w domyśle nie służących obywatelowi) przepisów, czy zjawisk korupcyjnych.
Polacy uważają, że kilka zjawisk ostatnich 25 lat stało się trwałymi elementami rzeczywistości i nie obawiają się ich utraty, to głównie wolność słowa w mediach, system demokratyczny oraz kapitalistyczne podstawy gospodarki. Widać jednak ciągle brak zaufania do instytucji państwowych, lęk przed biurokracją i swoistą bezradnością obywateli wobec niektórych przynajmniej instytucji państwa.
fot. mat. prasowe
Zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski
W największym stopniu Polacy obawiają się biurokracji i korupcji.
Informacje o badaniu
Badanie zrealizował instytut Millward Brown na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18-60 lat w dniach 7-8 maja 2014, metodą wywiadów telefonicznych CATI.
![Zmarł Mieczysław Wilczek [© Centrum im. Adama Smitha] Zmarł Mieczysław Wilczek](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Mieczyslaw-Wilczek/Zmarl-Mieczyslaw-Wilczek-136543-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)