eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeNieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2014

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2014

2014-06-06 12:20

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2014

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2014 © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym kwartale bieżącego roku popyt na rynku nieruchomości handlowych przewyższył podaż - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Znalezienie atrakcyjnych aktywów stało się zatem kłopotliwe, co skłoniło inwestorów do zwrócenia się ku innym rynkom niż dotychczasowe.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA I kw. 2013

Michael Rodda, dyrektor działu ds. inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Kluczowym czynnikiem popytu będzie dostępność produktów inwestycyjnych, a zwłaszcza dużych aktywów. W pierwszym kwartale Niemcy po raz pierwszy od 2012 r. wyprzedziły Wielką Brytanią pod względem wolumenu inwestycji w nieruchomości handlowe za sprawą wielu dużych transakcji pojedynczych i portfelowych oraz silnego popytu krajowego i zagranicznego”.

Udział w rynku inwestycji w nieruchomości handlowe Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji wzrósł w pierwszym kwartale bieżącego roku do 68 proc. w porównaniu z 60 proc. w 2013 r. Jednak coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszą się także mniejsze rynki, zwłaszcza Hiszpania, Austria, Włochy, Irlandia i Holandia, gdzie odnotowano wysoki wzrost obrotów w minionym kwartale w stosunku do pierwszego kwartału rok wcześniej.

Michael Rodda powiedział: „Europejskie i globalne fundusze w dalszym ciągu inwestują kapitał private equity w krajach Europy Południowej, ale inwestorzy mniej skłonni do podejmowania ryzyka również zwiększają aktywność. Zaczynają interesować się mniejszymi rynkami takimi jak Belgia, Holandia i kraje skandynawskie, które po niewielkim poziomie obrotów w pierwszym kwartale odnotowują obecnie wzrost popytu ze strony coraz szerszego grona zagranicznych inwestorów w zależności od dostępności odpowiednich aktywów”.

Centra handlowe, a zwłaszcza bardzo duże obiekty, stają się celem inwestycyjnym dla coraz większej grupy inwestorów, o czym świadczy zainteresowanie w ostatnim czasie podmiotów z Chin i Malezji rynkiem brytyjskim. Większość inwestycji przypada na rynek centrów handlowych, ale prywatni inwestorzy oraz najemcy krajowi i zagraniczni nadal interesują się głównymi ulicami handlowymi w najważniejszych lokalizacjach. Natomiast sektor magazynów handlowych odnotowuje wzrost popytu ze strony graczy krajowych i paneuropejskich.

fot. mat. prasowe

Rynek inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA

Wolumen obrotów rok do roku wzrósł do 44,1 mld euro – najwyższego poziomu od 5,5 roku.


Michael Rodda dodał: „Rynek inwestycyjny jest nadal na wczesnym etapie odzyskiwania równowagi, a w kolejnych kilku latach będzie rosnąć znaczenie funduszy zagranicznych i międzynarodowego kapitału w procesie budowy portfeli aktywów”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: