eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura Międzynarodowa wg NBP VI 2014

Koniunktura Międzynarodowa wg NBP VI 2014

2014-06-09 12:50

Koniunktura Międzynarodowa wg NBP VI 2014

Dekompozycja kwartalnych zmian PKB w USA © fot. mat. prasowe

Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego przedstawia wyniki kolejnego raportu z cyklu "Koniunktura międzynarodowa". Opracowanie wskazuje m.in. na poprawiającą się sytuację gospodarczą krajów rozwiniętych - Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. O poprawie sytuacji, choć w nieco mniejszym stopniu, można mówić również w odniesieniu do Niemiec i Japonii.

Przeczytaj także: Koniunktura Międzynarodowa wg NBP

Jednocześnie niemrawe pozostaje ożywienie w strefie euro. Potwierdzają to m.in. dane o wzroście gospodarczym w tym regionie, który wyniósł w I kw. 2014 r 0,9% w ujęciu rocznym. Wyniki te były znacznie niższe od oczekiwań analityków. Niekorzystnym sygnałem jest także niska dynamika akcji kredytowej, zwłaszcza w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. W części gospodarek strefy euro warunki udzielania kredytów nadal są restrykcyjne, a banki nie zapowiadają ich złagodzenia w II kw. tego roku.

Także inflacja w strefie euro kształtuje się na niskim poziomie – w kwietniu tego roku wyniosła 0,7% w ujęciu rocznym, a zatem mniej, niż oczekiwano. Za główną przyczynę obniżania się tego wskaźnika uważa się spadek cen surowców na światowych rynkach oraz umacnianie się euro. Inne czynniki ograniczające wzrost cen w strefie euro to słaby popyt oraz utrzymujący się wysoki stopień niewykorzystania czynników produkcji w części gospodarek. Według ostatnich prognoz inflacja HICP w roku 2014 i 2015 nadal będzie niska i wyniesie – odpowiednio – 0,8% i 1,3%.

Czerwcowe wydanie biuletynu „Koniunktura międzynarodowa” zawiera także pogłębione analizy sytuacji gospodarczej w Chinach, m.in. po dokonanej niedawno przez rząd tego kraju zmianie nastawienia w polityce gospodarczej. Zdaniem autorów opracowania przejście ze stabilizowania dynamiki PKB na stopniowe wprowadzanie reform strukturalnych może spowodować, że w najbliższych latach dynamika PKB będzie powoli obniżać się.

fot. mat. prasowe

Dekompozycja kwartalnych zmian PKB w USA

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem Biura Analiz Ekonomicznych (BEA), wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych spowolnił w I kw. br. do 0,1% kw/kw saar (z 2,6% kw/kw saar w IV kw. ub. r.).


Na szczególną uwagę zasługuje rozdział „Chiny – światowe centrum offshoringu”. Autorzy opracowania przypominają, że obserwowana od początku poprzedniej dekady wysoka dynamika chińskiego eksportu, a także wzrost importu wynikają z faktu, że Chiny po wstąpieniu do Światowej Organizacji Handlu zaczęły intensywnie budować sobie w globalnej gospodarce pozycję światowego centrum offshoringu. W rezultacie to właśnie tam znaczną część swojej produkcji przeniosły międzynarodowe korporacje, dążąc do obniżenia kosztów i zwiększenia konkurencyjności.

Szczególna rola chińskiej gospodarki jako światowego centrum offshoringu znajduje odzwierciedlenie w strukturze towarowej i geograficznej handlu. Zagraniczna wartość dodana trafia do Chin przede wszystkim w postaci dóbr pośrednich, które w 2012 r. stanowiły blisko 80% wartości importu. Natomiast dobra gotowe obejmowały niewiele ponad 20% chińskiego importu. Drugą cechą charakterystyczną chińskiego importu jest silne zróżnicowanie pomiędzy strukturą importu przeznaczonego na potrzeby krajowe i strukturą importu wykorzystywanego przez sektor eksportowy. Największy udział w imporcie Chin stanowią surowce. W 2012 r. ich wartość wyniosła ponad 510 mld USD, co stanowiło ponad 1/3 chińskiego importu ogółem. Tym samym Chiny są obecnie największym na świecie importerem surowców.

Tak silny popyt na surowce wywarł duży wpływ na gospodarki specjalizujące się w eksporcie surowców. W stosunkowo krótkim czasie Chiny stały się głównym rynkiem eksportowym dla takich krajów, jak Australia, Brazylia i Chile, oraz niektórych gospodarek afrykańskich (m.in. Angola, Sudan), przyczyniając się do przyspieszenia ich wzrostu gospodarczego.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: