Przeczytaj także: Najlepsi przedsiębiorcy zwiększają zatrudnienie
Co ważne, również skala planowanego zwiększenia zatrudnienia jest obiecująca. Co prawda co trzeci deklarujący takie plany bierze pod uwagę powiększenie kadry tylko do 5% obecnej liczby, ale już co czwarty planuje poziom sięgający 10%, a co piąty nawet do 20% liczby obecnie zatrudnionych. Zwiększenie zatrudnienia prognozują częściej firmy z sektora przemysłu (28%) oraz budownictwa (28%), a także oferujące usługi dla nieruchomości i firm (27%) oraz zajmujące się handlem i naprawami (26%).
Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad komentuje: „Wyniki badania Randstad pokazują, że zwiększenie zatrudnienia nie dotyczy tylko wybranych regionów czy branż, ale całego rynku. Tym samym obecna sytuacja rynkowa jest szansą dla wielu Polaków na znalezienie zatrudnienia czy zmianę miejsca pracy na bardziej korzystne. Nie mówimy tutaj o tak zwanych talentach, czy specjalistach, ale o ogóle naszego społeczeństwa.”
Podwyżki wynagrodzeń zdecydowanie częściej niż przed rokiem
Od początku roku co trzeci przedsiębiorca dokonał podwyżek wynagrodzeń pracowniczych i było to o 1/3 firm więcej, niż przed rokiem. Plany na kolejne miesiące są bardziej powściągliwe - w okresie letnim i jesiennym deklaracje zwiększenia pensji przedstawił co piąty badany (19%).
Jak zaznacza Kajetan Słonina: „Zdecydowana większość badanych obecnie nie planuje zmian wynagrodzeń. Jednak trzeba zauważyć, że liczba przedsiębiorców, którzy będą je zwiększać jest prawie dwukrotnie większa niż rok temu – wtedy była to tylko co dziesiąta firma. Faktem jest też, że w większości firm podwyżki wynagrodzeń następują po okresie budżetowania - na początku roku, a nie latem. Dlatego obecne wyniki, nawet pomimo tego, że są nieco gorsze niż w ubiegłym kwartale, odzwierciedlają korzystny trend - coraz więcej pracowników ma perspektywę podwyżki wynagrodzenia.”
W ujęciu zarówno regionalnym, jak i branżowym, plany pracodawców w obszarze wynagrodzeń są bardzo wyrównane. Na tym tle wyróżniają się tylko firmy z branży budowlanej (13%) oraz obsługi nieruchomości firm (16%), nieco rzadziej planując podniesienie poziomu płac.
Planowane podwyżki w ponad połowie firm nie będą przekraczały 4% dotychczasowych pensji (53%), jednak już prawie jedna czwarta przedsiębiorców (23%) planuje podwyżki na poziomie od 4 do 9,99%.
fot. mat. prasowe
Planowane zmiany poziomu zatrudnienia w firmach w okresie nadchodzących 6 miesięcy
Co czwarta firma (26%) ma zamiar zwiększyć liczbę etatów w nadchodzącym półroczu.
Więcej spokoju na rynku pracy – czy to cisza przed burzą?
Wyniki badania Randstad i TNS wskazują, że wpływ poprawy sytuacji gospodarczej na rynek pracy jest bardziej złożony i w dalszej perspektywie może mieć dla firm trudne konsekwencje.
fot. mat. prasowe
Dokonane zmiany poziomu wynagrodzeń w okresie ostatnich 6 miesięcy
Jedna trzecia przedstawicieli firm przyznaje, że podwyższyła poziom wynagrodzeń w ciągu ostatniego półrocza (32%).
W swoich odpowiedziach badani przedsiębiorcy podkreślali, że w porównaniu do początku ubiegłego roku poziom dobrowolnych rezygnacji z pracy był stabilny (75%), a 13% firm przyznało nawet, że odczuło zmniejszenie odsetka wypowiedzeń składanych przez pracowników. Zdecydowana większość przedstawicieli firm (70%) ocenia jednocześnie, że poziom płac w ich przedsiębiorstwie jest obecnie porównywalny do poziomu wynagrodzeń w podobnych firmach w branży. Jednak niezależnie od tak stabilnej i komfortowej sytuacji jedna piąta badanych odczuwa zwiększenie presji pracowników na podwyższenie wynagrodzeń (20%).
![Kobiety wciąż dyskryminowane na rynku pracy [© Freepik] Kobiety wciąż dyskryminowane na rynku pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Kobiety-wciaz-dyskryminowane-na-rynku-pracy-265953-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)