Plany polskich pracodawców V 2014
2014-06-06 11:32
Przeczytaj także: Najlepsi przedsiębiorcy zwiększają zatrudnienie
„Poprawa kondycji gospodarki, ale i samych firm ma zasadniczo różny odbiór z perspektywy pracodawcy i pracowników i obie strony powinny być tego świadome – mówi Kajetan Słonina. – Z naszego badania wynika, że w prawie połowie firm o przyznaniu podwyżki pracownikowi decyduje wzrost jakości i efektywności wykonywanej pracy, a sytuacja materialna firmy ma decydujący wpływ jedynie w 12% badanych przedsiębiorstw. Tymczasem dla pracowników ważne jest poczucie udziału w poprawie sytuacji finansowej firmy, a główną przyczyną rezygnacji z pracy jest właśnie niesatysfakcjonujące wynagrodzenie. Pogodzenie obu perspektyw jest kluczowe dla firm chcących uniknąć potencjalnej utraty utalentowanych pracowników, których mogą skusić coraz częstsze oferty innych pracodawców. W przeciwnym razie, paradoksalnie, poprawa sytuacji firmy może w dłuższej perspektywie mieć negatywne skutki.”
Powszechność umów-zleceń na razie raczej się nie zmieni
W sondażu Plany Pracodawców zbadano również, czy możemy spodziewać się zmiany w wykorzystaniu umów-zleceń, w związku z zapowiadanymi przez rząd zmianami objęcia ich ubezpieczeniem społecznym w zakresie co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Wśród ankietowanych firm aż 6 na 10 potwierdziło, że korzysta z tego narzędzia współpracy ze swoją kadrą. Według deklaracji badanych przewidywane wprowadzenie obowiązkowej składki ZUS od umów-zleceń nie wpłynie na zakres ich stosowania (70%). Z kolei 8% firm po wprowadzeniu zmiany legislacyjnej w większości zamieni umowy–zlecenia na umowy o pracę. Co siódma firma przewiduje jednak, że w całości lub w większej części zakończy współpracę z zatrudnionymi tak osobami (14%).
fot. mat. prasowe
Poziom planowanych podwyżek wynagrodzeń
Ponad połowa firm (53%) planujących podwyżki wynagrodzeń pracowników zamierza ich dokonać na poziomie nieprzekraczającym 4%.
Kajetan Słonina komentuje: „Odpowiedzi badanych przedsiębiorców pokazują, że przewidywana zmiana w oskładkowaniu umów zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wpłynie radykalnie na ograniczenie skali ich stosowania. Korzystną konsekwencją zmiany będzie jednak fakt, że zatrudnieni w ten sposób ludzie będą mieli ubezpieczenie społeczne przynajmniej w tym zakresie faktycznie opłacane. W naszej opinii, w przyszłości możemy myśleć o dalszych krokach i objęciu składką całości wypłacanego wynagrodzenia, podobnie jak to ma miejsce w przypadku umów o pracę.”
fot. mat. prasowe
Ocena atrakcyjności poziomu płac w przedsiębiorstwie
Zdecydowana większość przedstawicieli badanych firm (70%) ocenia, że poziom płac w ich przedsiębiorstwie jest porównywalny do poziomu wynagrodzeń w podobnych firmach w branży.
Informacje o badaniu:
Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy).Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wywiady bieżącej, 22. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 9 kwietnia do 14 maja 2014 r.
![Zmiana pracy głównie z powodu niezadowolenia z pracodawcy [© Freepik] Zmiana pracy głównie z powodu niezadowolenia z pracodawcy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Zmiana-pracy-glownie-z-powodu-niezadowolenia-z-pracodawcy-264845-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)