Ransomware szyfrujący pliki atakuje system Android
2014-06-07 00:40
Simplocker - wirus szyfrujący pliki © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ransomware: nowy Simplocker atakuje system Android
Android/Simplocker przedostaje się na urządzenie z Androidem w zainfekowanej aplikacji. Poprzez pobranie i uruchomienie złośliwego pliku użytkownik instaluje Simplockera na swoim smartfonie czy tablecie. Program rozpoczyna skanowanie zainstalowanej w urządzeniu karty SD w poszukiwaniu plików o rozszerzeniach: jpeg, jpg, png, bmp, gif, pdf, doc, docx, txt, avi, mkv, 3gp, mp4. Następnie zaszyfrowuje je algorytmem AES i zaczyna wyświetlać na ekranie komunikat o braku dostępu do plików.fot. mat. prasowe
Simplocker - wirus szyfrujący pliki
W celu odszyfrowania plików, złośliwe oprogramowanie żąda wpłaty w wysokości 260 ukraińskich Hrywien. Język komunikatu i waluta wskazują, że Android/Simplocker powstał w celu atakowania mieszkańców Ukrainy.
Treść wiadomości wyświetlanej przez Android/Simplocker:
Uwaga twój telefon został zablokowany!
Urządzenie zostało zablokowane z powodu przeglądania i rozsyłania dziecięcej pornografii, zoofilii i innych perwersyjnych materiałów.
Aby odblokować urządzenie wpłać 260 UAH
- Zlokalizuj najbliższy punkt płatności
- Wybierz MoneXy
- Wpisz (tu wpisany jest kod)
- Wpłać 260 Hrywien
- Nie zapomnij pobrać paragonu!
Po wpłacie urządzenie zostanie odblokowane w ciągu 24 godzin.
Jeśli nie wpłacisz wspomnianej kwoty stracisz wszystkie dane na twoim urządzeniu!
fot. mat. prasowe
Treść informacji w oryginale
Po zainfekowaniu urządzenia, program błyskawicznie nawiązuje połączenie z serwerem należącym do cyberprzestępcy – przesyła numer IMEI, nazwę producenta, model urządzenia i wersję systemu operacyjnego zainfekowanego smartfona lub tabletu. Połączenie z serwerem nawiązywane jest za pośrednictwem sieci TOR.
Przed infekcją użytkownika chroni aplikacja zabezpieczająca dla smartfonów i tabletów z Androidem ESET Mobile Security – dla osób, które nie korzystały z zabezpieczeń, jedyną szansą na odzyskanie dostępu do danych może być tzw. backup, czyli zapasowa kopia utraconych danych.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)