eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 23/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 23/2014

2014-06-08 12:16

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 22/2014

  • Mimo politycznych komplikacji rosyjska korporacja Rosatom ma się dobrze. Jej portfel zamówień wzrósł do 100 mld USD, a więc jest dwukrotnie większy niż w roku 2012. Dla Rosatomu eksport jest bardzo ważny, bo rynek wewnętrzny rozwija się wolniej, niż zakładano. Podpisano z Kazachstanem umowę w sprawie zbudowania siłowni nuklearnej. Uzgodniono "mapę drogową" uzupełnienia tamtejszej elektrowni atomowej Kudankulam o trzeci i czwarty blok reaktorowy. Kontynuowane będą inwestycje z Węgrami, Bangladeszem i Wietnamem. Trwają negocjacje na temat warunków rozbudowy irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze.
  • Według szacunków Eurostst-u PKB w strefie euro w I kw. 2014 r. zwiększył się o 0,2% kw/kw, a w całej Unii Europejskiej wzrósł o 0,3% kw/kw. W ujęciu rocznym, PKB wzrósł w I kw. 2014 r. o 0,9% r/r i o 1,4% r/r w całej UE.
  • Według Eurostat-u stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 11,7 proc., wobec 11,8 proc. w poprzednim miesiącu. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,4 proc. wobec 10,5 proc. poprzednio.
  • Unijny urząd statystyczny Eurostat szacuje, że majowy indeks cen konsumenckich (HICP) w strefie euro szacowany jest w maju br. na 0,5% r/r wobec 0,7% w poprzednim miesiącu.
  • Według KE Unia przekroczy 20-proc. cel redukcji emisji CO2 do 2020 r. i obniży swoją emisję do tego czasu o 24,5 proc. w stosunku do 1990 r. To ma pomóc zrealizować zobowiązanie utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 st. Celsjusza.
  • UE zamierza podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Ma się to odbyć przy okazji unijnego szczytu 27 czerwca w Brukseli. Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z UE mają podpisać Gruzja i Mołdawia.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego eksport Niemiec wzrósł w kwietniu o 3,0 proc. m/m, po spadku miesiąc wcześniej o 1,8 proc. Import wzrósł o 0,1 proc. m/m, po spadku miesiąc wcześniej o 1,1 proc. m/m.
  • W Niemczech kwietniowa produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2 proc. m/m, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,6 proc. Produkcja przemysłowa licząc r/r wzrosła o 1,8 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,9 proc., po korekcie.
  • Według niemieckiego urzędu statystycznego w Wiesbaden inflacja mierzona HICP w maju w Niemczech wyniosła 0,6 proc. r/r (w kwietniu 1,1 proc. r/r). W ujęciu m/m ceny spadły o 0,3 proc. po spadku o 0,3 proc. w kwietniu.
  • Komisja Europejska uruchomiła procedurę w sprawie naruszenia unijnego prawa przez Bułgarię. Komisja zarzuca Bułgarii wybór inwestora bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream. Uważa, że Bułgaria złamała zasady wewnętrznego rynku unijnego dotyczące przyznawania zamówień publicznych.
  • Litwa jest największym partnerem handlowym Polski wśród krajów bałtyckich. W 2013 roku obroty obu krajów wyniosły 3,4 mld euro i jest to dwukrotnie więcej niż wymiana Polski z Łotwą i ponad 3,5 większe od obrotów z Estonią. W ciągu dwóch dekad obrót handlowy Polski i Litwy wzrósł 23-krotnie. Wolumen wymiany handlowej Polski i Litwy jest większy od wymiany Polski ze Szwajcarią, Finlandią, Białorusią i Irlandią. W ubiegłym roku wzrost eksportu z Litwy do Polski wyniósł ok.18 proc., importu z Polski ok. 2 proc.
  • Volkswagen, największy europejski producent samochodów, sprzedał akcje uprzywilejowane na kwotę 2 mld euro, aby mieć możliwość sfinansowania transakcji przejęcia szwedzkiego producenta ciężarówek - Scanii. VW zapłaci 6,7 mld euro za pakiet kontrolny akcji szwedzkiej firmy i ma zamiar konkurować z liderami na rynku – Daimlerem i Volvo.
  • Bułgarski rząd podjął decyzję o wyborze amerykańskiej spółki Westinghouse Electric Company na inwestora strategicznego w negocjacjach dot. budowy nowego reaktora atomowego w siłowni w Kozłoduju nad Dunajem. Ma ona zastąpić Toshibę Corp., która została wybrana w 2013 roku. Kontrakt pozostanie jednak w "rodzinie", bo Toshiba pozostanie stroną negocjacji i będzie realizować kontrakty dot. finansowania inwestycji, a Westinghouse jest częścią grupy Toshiba Corp.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZA 3-4 LATA POLSKA MOŻE STAĆ SIĘ PIERWSZYM ODBIORCĄ TANIEGO GAZU ZE STANÓW ZJEDNOCZONYCH

J. Steinhoff: już za 3-4 lata możliwy może okazać się import amerykańskiego gazu LNG do Polski. Jeśli umowa Amerykanów z PGNiG dojdzie do skutku, to Polska zostanie pierwszym odbiorcą amerykańskiego gazu. Zwiększy to jej bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli korzystać z niższych cen, będących owocem rewolucji łupkowej.

– Sam fakt, że prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przymierza się do realizacji takiej koncepcji, jest godny pochwały, gdyż wpisuje się on w projekt dywersyfikacji źródeł zaopatrywania w ten istotny nośnik energii – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Jego zdaniem importowanie niemal całego gazu z Federacji Rosyjskiej nie zapewnia Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Przeciwnie, uzależnia naszą gospodarkę od wschodniego sąsiada. Ponadto osłabia pozycję negocjacyjną naszego kraju w kwestii cen gazu. Dlatego zdaniem Steinhoffa dobrym pomysłem jest rozważany przez PGNiG import gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. Najwcześniej byłoby to możliwe za ok. 3-4 lata.

– Mam nadzieję, że dywersyfikacja źródeł zaopatrywania w gaz ziemny spowoduje poprawę naszej pozycji negocjacyjnej. Po prostu będziemy kupować gaz tam, gdzie jest on tańszy – mówi Steinhoff.

Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych są dzięki rewolucji łupkowej znacznie niższe niż w Europie.

– O ile w Europie cena gazu zbliżona jest do 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych, to w Stanach Zjednoczonych spadła do poziomu 130 dolarów za 1000 metrów sześciennych – mówi Steinhoff. – Umożliwiła to technologia łupkowa, a także izolacja amerykańskiego rynku. W trosce o podaż krajowego gazu wymagana jest specjalna licencja eksportowa dla firm, które chciałyby sprzedawać gaz za granicę. Dzięki temu na rynku amerykańskim podaż jest wysoka, a ceny – niskie.

Koncesja ta będzie więc niezbędna także dla firm chcących eksportować surowiec do Polski.

– W oparciu o wypowiedzi prezydenta Obamy myślę jednak, że w tym przypadku nie będzie problemu z tym zezwoleniem – twierdzi były minister. – PGNiG, chcąc importować ze Stanów, idzie w dobrym kierunku. Polska może więc zostać pierwszym odbiorcą amerykańskiego gazu.

Kontrakt z Amerykanami może być kolejnym, pod umowie z Katarem, sposobem na dywersyfikację dostaw gazu. W trosce o bezpieczeństwo energetyczne PGNiG rozważa także zwiększenie wydobycia w Polsce. Obecnie w Polsce wydobywane jest 4,3 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Według PGNiG możliwe jest zwiększenie wydobycia o 5-7 proc.

Janusz Steinhoff, były minister gospodarki

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Pilna potrzeba zachamowania emisji CO2

    Hubert2014 / 2014-06-08 14:46:48

    Koncentracja CO2 w atmosferze jest bardzo wysoka, porównywalna z czasami sprzed 3-10 mln lat. Tempo spalania paliw kopalnych jest niepokojąco szybkie W listopadzie 2013, wraz z publikacją kolejnej edycji Global Carbon Budget (globalnego bilansu węglowego), udostępniono dla publiczności internetowy atlas emisji dwutlenku węgla. Zebrane w nim dane pochodzą z opracowań Global Carbon Project - zrzeszającego naukowców i instytucje z całego świata projektu, którego celem jest badanie obiegu węgla w przyrodzie i tego, jak wpływa na niego działalność człowieka. Interaktywny atlas stanowi przyjazny nawet dla niefachowego użytkownika sposób przekazania informacji, precyzyjnie zbieranych już od lat sześćdziesiątych. Więcej informacji na stronie Nauka o klimacie http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/internetowy-atlas-emisji-31 odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: