Pokolenie Y na wysokich obrotach
2014-06-11 11:12
Pokolenie Y na wysokich obrotach © alphaspirit - Fotolia.com
Życie pokolenia Y nie jest usłane różami. Coraz większa rzesza jego przedstawicieli deklaruje, że ma problemy z koncentracją. Za taki stan rzeczy w dużej mierze obarczają oni przepracowanie, nadmiar obowiązków oraz stres. Ale jak tu być skoncentrowanym, jeśli telefony się urywają, dokumenty do przejrzenia piętrzą, skrzynka mailowa co chwilę powiadamia o nadejściu nowej poczty, a kolega prosi o "lajka".
Przeczytaj także: Rynki wschodzące liczą na pokolenie Y
Rynek pracy w XXI wieku wymaga od nas dużej elastyczności i ciągłego podnoszenia swoich kompetencji. Coraz więcej zawodów kładzie także nacisk na kreatywność i innowacyjność. Młody człowiek, zaczynając swoją przygodę z pracą zawodową, musi zatem sprostać wielu oczekiwaniom, aby zyskać uznanie pracodawców i odnaleźć się w obecnej, „gospodarczej” rzeczywistości. Młodzi Polacy, mając świadomość wyzwań, jakie przed nimi stoją, dość szybko starają się łączyć różne role. Prawie połowa z nich podejmuje pracę zarobkową jeszcze w trakcie trwania nauki - wynika z raportu „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach” przygotowanego przez TNS Polska.W grupie wiekowej 25–29 lat pracę w pełnym wymiarze czasu posiada 65% badanych. W tej grupie co dziesiąta osoba deklaruje, że spędza w pracy ponad 50 godzin tygodniowo. Nie dziwi zatem fakt, że wśród młodych Polaków (od 18 do 34 lat) wyraźnie dominuje odczucie, że w ostatnich pięciu latach ilość ich wolnego czasu zmniejszyła się (60% wskazań) . Charakterystyczna dla tej grupy jest także szczególnie wysoka podatność na stres zawodowy i zmniejszona zdolność radzenia sobie z wymaganiami zawodowymi” . Wśród 20-latków pracą stresuje się co trzecia osoba (33%), a wśród 30-latków praca jest najczęstszym powodem napięcia prawie dwóch na pięciu pytanych (39%). Najczęstszymi powodami stresu w pracy są: psychiczne obciążenie związane ze złożonością pracy (16%) oraz pośpiech (13%) .
fot. mat. prasowe
Pokolenie Y w pracy
Przepracowanie, nadmiar obowiązków oraz stres sprawiają, że coraz więcej ludzi skarży się na problemy z koncentracją. Spadek formy uwidacznia się na poziomie kreatywności, motywacji do pracy, zaangażowania i funkcji poznawczych – praca zaczyna zajmować coraz więcej czasu, a efekty są coraz słabsze. Sprawy nie ułatwiają także oddziałowujące na nas niemalże non-stop zewnętrzne bodźce. W dzisiejszych czasach, w świecie przesyconym informacjami nietrudno się rozproszyć i mieć problemy z koncentracją. Niestety, w miarę jak przybywa nam nowych gadżetów, nasza uwaga staje się jeszcze bardziej rozproszona.
fot. mat. prasowe
Pokolenie Y traci czas pracy
- Naukowców od lat interesuje mechanizm podzielności uwagi oraz spadek koncentracji wraz ze wzrostem liczby bodźców. Okazuje się, że w większości przypadków ludzie nie potrafią koncentrować się na wielu rzeczach naraz. Dlatego na pracę poświęcamy znacznie więcej czasu niż moglibyśmy, gdyby nasz mózg był bardziej wyciszony. Trzeba pamiętać o tym szczególnie wtedy, gdy właściwa koncentracja oraz podzielność uwagi wpływają na naszą efektywność i mogą rodzić nieprzyjemne konsekwencje w pracy czy na uczelni – komentuje Joanna Skrzyńska z TNS Polska.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)