Przeczytaj także: Czy Polacy polecą na Mundial 2014?
Czego uczy doświadczenie?Pozytywny wpływ na rzeczywisty wzrost PKB wydaje się tym bardziej ograniczony, im większa jest gospodarka kraju będącego organizatorem. Wzrost zatrudnienia związany z organizacją imprez wielkoformatowych jest krótkotrwały, a koszty organizacji często niedoszacowane, co w pewnych przypadkach prowadzi do olbrzymiego zwiększenia długu publicznego (casus IO w Atenach 2004).
fot. mat. prasowe
Model wpływu
Pozytywny wpływ na rzeczywisty wzrost PKB wydaje się tym bardziej ograniczony, im większa jest gospodarka kraju będącego organizatorem
Zwiększony poziom inwestycji infrastrukturalnych i ich pozytywny wpływ na gospodarkę często neutralizowany jest przez tzw „Białe Słonie” – stadiony, których utrzymanie w kolejnych latach generuje potężne straty (IO w Atenach 2004, MŚ w Korei Płd i Japonii 2002). Wpływy uzyskane z turystyki również nie przedstawiają się tak optymistycznie, jak ma to miejsce w założeniach – tradycyjnych turystów odstraszają wyższe ceny i natłok gości. Ponadto, procesy transformacji miejskiej przyczyniają się do powstawania „baniek” w sektorze nieruchomości (IO w Atlancie 1996, IO w Sydney 2000).
Z drugiej jednak strony, zawody sportowe transmitowane są w wielu państwach świata, co potencjalnie zmienia na korzyść reputację organizatora na poziomie globalnym, jak również poziom handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych (na to liczyli zwłaszcza ostatnio Organizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi).
Brazylia – szanse na pobudzenie gospodarki
W odniesieniu do Brazylii trudno mówić o wymiernych korzyściach dla gospodarki w przypadku organizacji znaczących imprez sportowych. Inwestycje związane z organizacją Piłkarskich Mistrzostw Świata 2014 oraz Igrzysk Olimpijskich 2016 nie zapobiegły gwałtownemu zwolnieniu brazylijskiej gospodarki na przestrzeni ostatnich trzech lat. Rzeczywisty PKB ponownie spadł w 1 kwartale (+0.2pp w porównaniu z +0.4% w 4 kwartale 2013, +1.9% w roku 2014 w porównaniu z +2.2% w 4 kwartale 2013).
fot. mat. prasowe
Wkład do rzeczywistego tempa wzrostu PKB Brazylii
Inwestycje związane z organizacją Piłkarskich Mistrzostw Świata 2014 oraz Igrzysk Olimpijskich 2016 nie zapobiegły gwałtownemu zwolnieniu brazylijskiej gospodarki na przestrzeni ostatnich trzech lat.
Najprawdopodobniej trend ten nie ulegnie zmianie w roku bieżącym (jak również kolejnych latach). Wydaje się, że brazylijski model biznesowy, oparty na bieżącym popycie, dotarł do granic swoich możliwości. EH spodziewa się, że wzrost PKB Brazylii pozostanie na niskim poziomie i wyniesie +1.8% w roku 2014 oraz +2.1% w roku 2015, co oznaczać będzie znaczny spadek w stosunku do tempa sprzed kryzysu (ok. 5% rocznie). Jednocześnie można spodziewać się, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie +6.3% w 2014 oraz +6.1% w 2015 roku.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)