Korupcja w Polsce mniej powszechna?
2014-06-12 11:44
Korupcja w Polsce mniej powszechna? © zest_marina - Fotolia.com
Korupcja w Polsce nie jest problemem najwyższej wagi. Tak przynajmniej wynika z najnowszej fali Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych przeprowadzonego przez firmę doradczą EY, w którym jedynie 14 procent respondentów z naszego kraju uznała praktyki korupcyjne za rozpowszechnione. To niezwykle niski wynik, biorąc pod uwagę, że w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej takiego zdania jest niemal 50 procent badanych. Jednocześnie jednak blisko połowa respondentów z Polski jest skłonna do nieetycznych działań, jeśli miałyby one wspomóc relacje biznesowe.
Przeczytaj także: Korupcja i nadużycia: w Polsce króluje uczciwość?
Trzynasta już edycja Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych przeprowadzonego przez firmę doradczą EY pokazała, że korupcja i nadużycia w biznesie postrzegane są w Polsce jako mniejsze zagrożenie niż kilka lat temu. Jednak skłonności do nieetycznych zachowań nie znikają. Mimo, że większość firm przyznaje, że posiada procedury antykorupcyjne, to już znacznie mniejsza liczba przedsiębiorstw je wykorzystuje i egzekwuje, by efektywniej przeciwdziałać nadużyciom. Pojawiają się też nowe ryzyka na drodze etycznego wzrostu przedsiębiorstw.Biznes bardziej etyczny?
38% ankietowanych osób na świecie uważa, że praktyki korupcyjne są powszechnym zjawiskiem w ich kraju, w Polsce tylko 14% badanych. Dla porównania – powszechność praktyk korupcyjnych w biznesie w ocenie przedstawicieli kadry kierowniczej wyniosła 72% w Grecji, 69% w Czechach, 62% na Węgrzech, 22% w Stanach Zjednoczonych, 18% w Wielkiej Brytanii, 6% w Niemczech, 2% w Danii.
- Dobra pozycja Polski to konsekwencja prowadzonej od blisko 10 lat systematycznej walki z korupcją. Działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego i innych służb odstraszają część potencjalnych sprawców. I choć w dalszym ciągu wykrywanych jest wiele afer gospodarczych, to właśnie ta ciągłość w aktywnym ściganiu korupcji to coś, co zdecydowanie wyróżnia nas na tle innych krajów regionu - mówi Mariusz Witalis, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY.
fot. zest_marina - Fotolia.com
Korupcja w Polsce mniej powszechna?
Z drugiej strony, podatność na nadużycia i korupcję wciąż pozostaje niepokojącym zjawiskiem. Aż 42% globalnych respondentów badania przyznało, że nieetycznie działania mogą być uzasadnione, jeśli pomogłyby przetrwać firmom spowolnienie gospodarcze. Do takich działań należy m.in. oferowanie rozrywki, korzyści pieniężnych lub wręczanie upominków w celu zdobycia czy też utrzymania relacji biznesowych, a także zniekształcenie wyniku finansowego spółki. Wyniki dla Polski są poniżej średniej: prawie połowa ankietowanych menedżerów byłaby skłonna dopuścić się zachowań i praktyk korupcyjnych. 36% polskich respondentów wskazało, że zaoferowałoby rozrywkę, 12% wręczyłoby upominek, a 20% korzyści pieniężne w celu utrzymania lub zdobycia relacji biznesowych.
- Wyniki badania EY są niepokojące. Wskazują bowiem, że niższy poziom postrzegania korupcji w biznesie wynika z większej skuteczności ścigania, nie zaś ze zmiany zachowań. W czasach kryzysu w wielu firmach poluzowano hamulce etyczne i wyniki tego są widoczne do dzisiaj. Presja i niestabilność ekonomiczna powodują, że o wiele więcej osób jest w stanie postąpić w sposób sprzeczny ze standardami lub przepisami prawa, aby tylko pozyskać nowy kontrakt i osiągnąć cele sprzedażowe – komentuje Mariusz Witalis.
Przeczytaj także:
Korupcja gospodarcza - jak z nią walczyć?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)