eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWakacyjny rynek pracy 2014

Wakacyjny rynek pracy 2014

2014-06-20 13:57

Wakacyjny rynek pracy 2014

Ratownik © Roy Pedersen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wszyscy ci, którzy noszą się z zamiarem znalezienia wakacyjnej pracy powinni zakasać rękawy i rozpocząć poszukiwania - rynek pracy sezonowej w naszym kraju właśnie rozkwita. Bez wątpienia najmniej trudności ze znalezieniem zatrudnienia będą miały osoby poszukujące ofert w branżach związanych z turystyką, gastronomią, promocją, opieką (nad dziećmi i osobami starszymi) a także pracownicy, którzy chcą podjąć pracę na zastępstwo - głosi raport autorstwa Work Service.

Przeczytaj także: Praca na wakacje 2014

Poszukując sezonowego zatrudnienia, warto pamiętać, że oferty pracy są zróżnicowane pod względem zarobków, a także okresu zatrudnienia. Okres trwania zatrudnienia może kształtować się od tygodnia do kilku miesięcy. Warto wziąć to pod uwagę szukając zajęcia na wakacje.

Stawki prac sezonowych w Polsce nie są wysokie, jeśli porównamy je na przykład z wysokością wynagrodzenia proponowanego w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Większość ofert dotyczy bowiem prac prostych, do których zatrudniani są pracownicy nie posiadający wysokich kwalifikacji. Najczęściej pracę w wakacje podejmują studenci, osoby bezrobotne lub osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych. Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie pracami sezonowymi w Polsce wśród naszych wschodnich sąsiadów. Wedle danych Work Service co czwarty pracownik tymczasowy w okresie letnim jest obcokrajowcem.

fot. mat. prasowe

TOP 10 prac wakacyjnych w Polsce

Najbardziej poszukiwani są pracownicy do branż związanych z turystyką, gastronomią, promocją, opieką (nad dziećmi i osobami starszymi) a także osoby na zastępstwo we wszystkich branżach.


Praca na zastępstwo

Praca sezonowa w okresie letnim nie musi być nisko płatna. W okresie wakacji pracodawcy szukają także pracowników wykwalifikowanych, o wysokich kompetencjach i konkretnych umiejętnościach. Takie osoby zatrudniane są na okres tymczasowy, na zastępstwo pracowników stałych, którzy przebywają na urlopach. Czasem do zadań pracownika tymczasowego należy jedynie kontynuowanie określonego projektu, a niekiedy musi realizować wszystkie zadania, za które na co dzień odpowiada pracownik zatrudniony na stałe.

Praca wakacyjna za granicą – gdzie zarabiają Polacy?

W roku 2013 Polacy pracujący za granicą przesłali do Polski 4,071 mln euro. Z każdym rokiem wartość transferów pieniężnych maleje. Wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostowej związanej z przekazywaniem przez Polaków pieniędzy widać po 2007 roku, który jak dotąd był rekordowy. Emigracja była wówczas nową możliwością dla Polaków, z której masowo zaczęli korzystać w celach zarobkowych.

Dużą część przekazywanych środków do Polski, stanowią wynagrodzenia zdobywane przez naszych rodaków na zasadzie pracy sezonowej. Można bowiem zaobserwować, że mniej pieniędzy pochodzi z krajów, w których emigracja zmienia charakter z cyrkulacyjnej (i krótkookresowej) na stałą. Widać to dokładnie na przykładzie Irlandii. W latach 2007-2008 Irlandia była źródłem największych transferów, a dziś pracują tam głównie emigranci długookresowi, którzy zarobione pieniądze wolą inwestować w kraju zamieszkania. Z kolei coraz większego znaczenia nabierają Niderlandy oraz Norwegia, gdzie coraz więcej Polaków zarabia dzięki pracy sezonowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: