Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014
2014-06-30 12:12
Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014 © nmann77 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface III 2014
W kontekście tego potwierdzonego ożywienia gospodarczego Coface aktualizuje swoje oceny ryzyka kilku rynków europejskich i wschodzących.Niemcy, Austria, Wielka Brytania i Hiszpania: poprawa wynikająca ze zwiększenia inwestycji
Ożywienie gospodarcze w Europie Zachodniej doprowadziło do stabilizacji ryzyka, a nawet do pewnej poprawy w tym zakresie.
Pięć lat zajął Niemcom i Austrii powrót do najlepszej kategorii ryzyka tj. A1, w której zajęły miejsce obok USA, Japonii i Szwajcarii. Niemcy potwierdziły swoją rolę europejskiej siły napędowej, wykazując niezwykle zrównoważony wzrost (szacowane 2% w 2014 r., po 0,5% w 2013 r.): konsumpcja - do tej pory na historycznie niskim poziomie - wykazuje ożywienie, a inwestycje ponownie ruszyły. Nastroje podmiotów gospodarczych są dobre i wynikają ze spadku liczby (-8% w ciągu roku) i kosztów (-30%) upadłości. W Austrii firmy korzystają z niskiego kosztu kredytowania oraz ożywienia gospodarek niemieckiej, amerykańskiej i wschodnioeuropejskich, i dysponują dużymi zasobami pieniężnymi. Z wyjątkiem przypadku Alpine Bau w 2013 r., upadłości firm w tym kraju spadają od kilku miesięcy.
Ocena Wielkiej Brytanii została podniesiona do kategorii A2. Wzrost w tym kraju, szacowany na 2,7% w 2014 r., może być równie dynamiczny jak wzrost w USA i może pozwolić nawet na wyprzedzenie Niemiec (2%). Ożywieniu konsumpcji towarzyszy spadek bezrobocia. Brytyjski wzrost jest teraz zdrowszy i cechuje się wysokim poziomem inwestycji przedsiębiorstw, co będzie kluczowym stymulatorem aktywności gospodarczej w latach 2014 i 2015. Ponadto Bank Anglii podjął kroki mające na celu ograniczenie paniki na rynku nieruchomości i wsparcie dostępu sektora MSP do możliwości kredytowania. Również brytyjski przemysł wykazuje oznaki ożywienia, takie jak dynamiczna innowacyjność, o której świadczą sukcesy eksportowe w branżach farmaceutycznej, motoryzacyjnej, lotniczej i obronnej.
fot. nmann77 - Fotolia.com
Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014
Następna pozytywna zmiana w kolejnej europejskiej gospodarce silnie dotkniętej kryzysem: Ocena B dla Hiszpanii została przeniesiona na pozytywną listę obserwacyjną (B). Wychodzenie tego kraju z kryzysu przyspiesza: wzrost w 2014 r. ma według prognoz wynieść 1,2%, a w 2015 r. – 1,7%. Rośnie eksport (szczególnie dynamicznie do krajów wschodzących), czemu sprzyjają niższe koszty pracy. Pomimo silnego zadłużenia sektora prywatnego, w przedsiębiorstwach ma miejsce zmniejszanie poziomu lewarowania. Zauważamy poprawę sytuacji finansowej firm: udało się odbudować marże (45% w 2013 r.) oraz przepływy finansowe (powyżej 100%). Wysoki poziom bezrobocia oraz zadłużenia gospodarstw domowych to obecnie najbardziej istotne obszary słabości. Jednak oznaki poprawy krajowego popytu, zaraz za imponującymi wynikami eksportu, stanowią bezsprzecznie pozytywną zmianę.
Litwa najbardziej odczuła geopolityczne konsekwencje sytuacji między Rosją a Ukrainą.
Litwa, której ocena B została zdjęta z pozytywnej listy obserwacyjnej, cierpi z powodu swojej zależności od Rosji i dostaw gazu z tego kraju. Napięcie geopolityczne wokół Ukrainy prawdopodobnie wpłynie na nastroje graczy z Europy Wschodniej, a silna zależność Litwy od rosyjskiego gazu tłumaczy usunięcie jej z pozytywnej listy obserwacyjnej.
fot. mat. prasowe
Zmiana ocen ryzyka krajów
Kenia, Rwanda, Nigeria i Sri Lanka: duży potencjał
Na rynkach wschodzących utrzyma się wysokie tempo wzrostu: 4,4% w 2014 r. i 4,7% w 2015 r. Nadal korzystają one z rozwoju swoich klas średnich oraz – zwłaszcza dzięki eksportowi – z lepszych prognoz wzrostu krajów rozwiniętych. Jednak dynamika głównych rynków wschodzących będzie ograniczona limitami podaży krajowej oraz politycznymi i społecznymi czynnikami ryzyka.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)