Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 2014
2014-06-30 13:31
![Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 2014 [© Fotosenmeer.nl - Fotolia.com] Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Rynek-Powierzchni-Magazynowych/Rynek-przemyslowy-i-logistyczny-w-Polsce-2014-139495-200x133crop.jpg)
Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 2014 © Fotosenmeer.nl - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce I kw. 2014
Jak czytamy w raporcie, o najlepszej sytuacji możemy mówić w odniesieniu do rynku wrocławskiego, na którym w ubiegłym roku wynajęto 485 tys. mkw. oraz poznańskiego, z rezultatem 432 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Było to w dużym stopniu zasługą firmy Amazon, która we Wrocławiu wynajęła 224 tys. mkw. przestrzeni magazynowej, czyli prawie połowę wolumenu, a w Poznaniu 100 tys. mkw., co stanowiło 25% wolumenu transakcji na tym rynku. Były to największe transakcje BTS (built-to-suit) w Polsce w ubiegłym roku. Warszawa I (miasto) i Warszawa II (region) odnotowały umiarkowany wzrost w porównaniu do poprzednich lat – 482 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej.Patrick Kurowski - Dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce, powiedział:
„Rok 2014 powinien przynieść dalsze umocnienie się popytu na powierzchnie magazynowe, do czego przyczynią się poprawiająca się sytuacja gospodarcza oraz rosnąca, z roku na rok, rola Polski, jako centrum logistycznego dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Najlepiej o tym świadczy fakt, że w ostatnim roku rozpoczęto budowę obiektów magazynowych o łącznej powierzchni ok. 650 tys. mkw., czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.”
Współczynnik powierzchni niewynajętych obecnie kształtuje się na poziomie 10%. Jedynie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Szczecinie odnotowano jednocyfrowy wskaźnik pustostanów. Analitycy CBRE przewidują, że czynsze w 2014 r. pozostaną na stabilnym poziomie, szczególnie w regionach o wysokim wskaźniku powierzchni niewynajętych, do których zaliczają się przede wszystkim rynki takie jak: Warszawa I, Warszawa II oraz Polska Centralna. Nieznacznych wzrostów stawek czynszów można oczekiwać w regionach wrocławskim i poznańskim.
fot. Fotosenmeer.nl - Fotolia.com
Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 2014
Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła na początku 2014 r. 7,9 mln mkw. W ciągu ostatniego roku zasoby powierzchni magazynowej zwiększyły się o ok. 500 tys. mkw.
Warszawa – Sektor I (do 15 km od centrum miasta)
Podaż nowoczesnej powierzchni logistycznej w granicach Warszawy z początkiem 2014 r. wyniosła 635.000 mkw., przy wskaźniku pustostanów na poziomie 19%, a popyt osiągnął 100 tys. mkw. Cechą charakterystyczną warszawskich obiektów magazynowych jest ich mniejsza powierzchnia składowania, często połączona z wysokiej jakości powierzchniami biurowymi. Jest to przestrzeń dedykowana najemcom poszukującym niewielkich powierzchni (500-1000 mkw.) uzupełnionych przestrzenią biurową. Są to głównie firmy dostarczające towary na lokalny stołeczny rynek, potrzebujące szybkiego i łatwego dostępu do klientów. Więksi najemcy, w związku z wysokimi kosztami utrzymania i kosztami pracy, coraz częściej wyprowadzają się z Warszawy, wybierając tańsze lokalizacje poza granicami miasta. Tendencja ta utrzyma się, szczególnie w związku z poprawiającą się infrastrukturą drogową (m.in. kolejnymi etapami obwodnic stolicy), która usprawni dojazd do centrum i poruszania się wokół miasta. Stawki wyjściowe czynszów w Warszawie wynoszą 4,20 – 5,00 euro/m.kw./miesiąc, a stawki efektywne to 3,60 – 4,50 euro/m.kw./miesiąc.
![Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu? [© pixabay.com] Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/magazyny/Czy-magazyny-w-Europie-daly-sie-spowolnieniu-gospodarczemu-252072-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)