Rynek biurowy w Polsce 10 lat po wejściu do UE
2014-07-03 00:50
Biurowiec © pab_map - Fotolia.com
Ostatnie dziesięć lat na polskim rynku biurowym upłynęło pod znakiem dynamicznego rozwoju. Dekada wystarczyła, aby całkowite zasoby powierzchni powiększyły się o niemal 5 milionów metrów kwadratowych. Warszawa, wyprzedzając m.in. Pragę i Budapeszt, jest obecnie największym rynkiem regionu. To niektóre z wniosków płynących z opracowanego przez Knight Frank raportu "Polska na tle Europy. Rynek biurowy w ujęciu 10-letnim".
Przeczytaj także: Warszawski rynek powierzchni biurowych 2014-2016
Miniona dekada była okresem znaczących zmian ekonomicznych jak i politycznych w Polsce. 1 maja 2014 roku minęło 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Był to okres intensywnego rozwoju naszej gospodarki, skutkujący wzrostem PKB niemal o połowę. Istotnym bodźcem był napływ inwestycji zagranicznych, których skumulowana wartość w ostatniej dekadzie przekroczyła 100 mld EUR. Rozwojowi gospodarczemu towarzyszył wzrost zapotrzebowania na nowoczesną powierzchnię biurową. Obecnie jej całkowite zasoby w Polsce są ponad dwukrotnie wyższe niż tuż przed wstąpieniem do UE, bowiem zasadniczo zmieniło się postrzeganie Polski jako miejsca do lokowania biznesu. W ciągu minionej dekady Polska ugruntowała swoją pozycję jako atrakcyjna lokalizacja dla inwestycji, stwarzając szansę dla dynamicznego wzrostu sektora biurowego. Ewolucja polskiego rynku nieruchomości biurowych w minionym dziesięcioleciu polegała nie tylko na rozwoju zasobów Warszawy i poprawie ich jakości, ale również na stopniowym kształtowaniu się regionalnych ośrodków biurowych.Dodatkowo, za sprawą zmian na rynku kapitałowym po wejściu Polski do UE, w ciągu minionej dekady dynamicznie rozwijał się rynek inwestycyjny w sektorze nieruchomości. W rezultacie Polska stała się największym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowej i Wschodniej. Warto również podkreślić, że kraj wciąż poprawia swoją pozycję i aktualnie jest notowany na 10. miejscu wśród liderów europejskiego rynku inwestycyjnego.
GOSPODARKA
Analiza podstawowych wskaźników ekonomicznych w ostatniej dekadzie wskazuje na zasadnicze zmiany w polskiej gospodarce. Warto zwrócić uwagę, że w tym okresie polska gospodarka urosła blisko o połowę, odnotowując najwyższą, obok Słowacji, stopę wzrostu PKB wśród krajów Unii Europejskiej (UE). Kraje europejskie, które przystąpiły do Unii w tym samym czasie (UE-9), osiągnęły w ciągu ostatnich dziesięciu lat średni wzrost gospodarczy na poziomie 28% i rozwijały się znacznie dynamiczniej niż kraje „starej Unii”, które w analogicznym okresie odnotowały średni wzrost gospodarczy na poziomie 11% (wykres 1).
fot. mat. prasowe
Zmiana PKB
Zniesienie barier w przepływie kapitału i zwiększone bezpieczeństwo obrotu gospodarczego znacząco podniosły atrakcyjność inwestycyjną Polski na arenie międzynarodowej, co przełożyło się na ponad 2,5-krotnie zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. W latach 2001-2003, poprzedzających wstąpienie do UE, wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce wynosiła średnio około 5 mld EUR rocznie, natomiast w okresie członkostwa Polski w Unii Europejskiej średnia roczna wartość BIZ wzrosła do 11 mld EUR. Warto jednocześnie podkreślić, że wartość tych inwestycji przed akcesją Polski do UE stanowiła 2,4% PKB, natomiast po wejściu naszego kraju do Unii osiągnęła 4,4% PKB. Zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych miał bezpośrednie przełożenie na wzrost zapotrzebowania na powierzchnię biurową i rosnącą dynamikę rozwoju sektora biurowego. Dopiero od 2012 roku odnotowano ograniczony napływ BIZ, jednakże Polska w tym okresie pozostawała liderem pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki inwestycjom zagranicznym w Europie Środkowej i Wschodniej (wykres 2).
fot. mat. prasowe
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)