Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2014
2014-07-03 11:31
Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2013
Drugi kwartał z rzędu sektor dużych przedsiębiorstw zwiększał nakłady inwestycyjne w tempie dwucyfrowym, a zatem powyżej dynamiki sprzedaży. Jedną z przyczyn wysokiej aktywności inwestycyjnej było przejściowe przywrócenie możliwości pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu aut z homologacją ciężarową. Dynamicznie rosły również nakłady na budynki i budowle, nieco wolniej zwiększały się środki przeznaczona na zakupy maszyn i urządzeń, w tym zwłaszcza importowanych. Przyspieszenie dynamiki inwestycji odnotowano w wielu analizowanych klasach. Dalsze spadki miały miejsce w budownictwie, ale również tutaj zanotowano pewną poprawę (spadek był płytszy).
Sektor przedsiębiorstw pozostawał na początku roku w dobrej i bezpiecznej sytuacji płynnościowej. Czwarty kwartał z rzędu utrzymała się dość wysoka, choć nierosnąca dynamika inwestycji krótko-terminowych, przy niższym tempie wzrostu zobowiązań, w tym szczególnie zobowiązań krótko-terminowych. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu nie zwiększały poziomu dźwigni finansowej (udział zobowiązań sektora przedsiębiorstw stanowił nieco ponad 47% sumy bilansowej), zaś odsetek firm z zobowiązaniami przekraczającymi sumę aktywów obniżył się kolejny raz. Zainteresowanie firm kredytem, widziane przez pryzmat odsetka firm korzystających z tej formy finansowania pozostało niskie. Na wyraźne zwiększenie zadłużenia zdecydowały się przede wszystkim borykające się z problemami spółki węglowe.
fot. mat. prasowe
Rozkład dynamiki wynagrodzeń (r/r, dane szacunkowe za I kw.)
W I kw. br. wyraźnie poprawiła się kondycja firm budowlanych, które mimo dalszych obniżek cen wypracowały nominalnie znacznie wyższe przychody niż w poprzednim roku (ze względu na ciepłą zimę trudno jednak w pełni ocenić trwały komponent tej poprawy). Kontynuacja procesów restrukturyzacyjnych, w tym kolejne redukcje zatrudnienia pozwoliła branży znacznie obniżyć poziom strat, niemniej nadal relatywnie wiele firm budowlanych odnotowało ujemny wynik finansowy. Wyraźną poprawę i bardzo dobre wyniki zanotowały firmy przetwórcze, w tym zwłaszcza eksporterzy. Sytuacja zaczęła poprawiać się również w usługach, w tym zwłaszcza w usługach dla biznesu. Natomiast z problemami w dalszym ciągu borykały się energetyka oraz górnictwo węglowe. W energetyce przyczyną (przejściowych) trudności była ciepła zima, choć trzeba też zauważyć, że mimo utrzymania drugi kwartał z rzędu obniżonego zapotrzebowania na energię i ciepło, działania dostosowawcze przeprowadzone w I kw. pozwoliły w znacznym stopniu złagodzić spadek zysków i utrzymać w branży wysoką rentowność. Górnictwo również dokonało pewnych prób ratowania sytuacji, co pozwoliło na redukcję kosztów, jednak okazały się one niewystarczające, i sektor węglowy poniósł w I kw. br. straty.
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)