Upadłości firm w Polsce I poł. 2014 r.
2014-07-03 12:07
Upadłości firm w Polsce I poł. 2014 r. © jovanamilanko - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2014-2015
- Pomimo wyraźnego spadku, 402 upadłości to jednak ciągle o 100 proc. więcej niż w pierwszym półroczu przedkryzysowego 2008 r.
- W pierwszej połowie br. wyraźnie zmniejszył się odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu – do 13,5 proc., podczas, gdy rok temu stanowił około 16,5 proc., a dwa lata temu około 18 proc.
- Wyraźny spadek liczby upadłości zanotowano w produkcji (-25 proc.), handlu (-25 proc.) oraz budownictwie (-21 proc.) Wzrasta z kolei liczba upadłości w usługach, o 18 proc.
- Powyższe ma wpływ na zmianę w strukturze branżowej upadających firm. W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ub. r., w ogólnej liczbie bankrutów zmniejszył się udział producentów (z 33 do 28 proc.) oraz budownictwa (z 23 do 21 proc.), a wzrósł udział firm handlowych i przede wszystkim pozostałych branż w tym głównie usług (z 15,6 proc. do 21 proc.)
- W drugim półroczu 2014 roku spadek liczby upadłości utrzyma się, osiągając - według prognoz Coface - na koniec roku wynik o 20 proc. niższy niż w roku 2013.
Komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce
W wyniku poprawiającej się sytuacji gospodarczej, począwszy od 2014 roku liczba upadłości polskich przedsiębiorstw wykazuje trend spadkowy. Zgodnie z analizami Coface wpływ sytuacji makroekonomicznej na statystyki upadłościowe zauważalny jest z pewnym opóźnieniem, przynajmniej 1 lub 2 kwartałów. Tym samym publikowane obecnie informacje na temat bankructw krajowych przedsiębiorstw odzwierciedlają wcześniejszą sytuację gospodarczą Polski, gdy po mizernym wzroście gospodarczym w pierwszym półroczu 2013 roku, okres spowolnienia zaczął przekształcać się w kolejnych miesiącach w umiarkowane ożywienie. Jednak w obliczu stagnacji konsumpcji wewnętrznej, której doświadczały przedsiębiorstwa, były one zmuszone rewidować swoje cele sprzedażowe oraz plany inwestycji w rozwój. Potwierdza to niemal zerowa dynamika przyrostu kredytu korporacyjnego w 2013 roku, która dopiero obecnie wykazuje skromny wzrost o 3-6%, co jest wynikiem znacznie słabszym niż dwucyfrowe tempo notowane w okresie 2011/2012.
fot. mat. prasowe
Postanowienia upadłościowe w Polsce w I półroczach lat 2002-2014
Publikowane ostatnio wskaźniki makroekonomiczne potwierdzają, że ożywienie gospodarcze w Polsce jest coraz bardziej wyraźne. Powraca skłonność polskiego konsumenta do dokonywania zakupów, pobudzana zwiększaniem zatrudnienia przez przedsiębiorstwa (wzrost o 0,7% r/r w kwietniu i maju br. po rocznym okresie redukcji zatrudnienia zakończonym w listopadzie zeszłego roku), jak również wzrostem płac (o 4,8% r/r w maju br.) W rezultacie dynamika sprzedaży detalicznej również zauważalnie wzrasta – o blisko 6% r/r w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w porównaniu do zaledwie 0,4% w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niemniej jednak, niska presja inflacyjna potwierdza, że krajowy konsument dokonuje zakupów przemyślanie i ostrożnie, wybierając głównie artykuły pierwszej potrzeby. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach upadłościowych, gdzie ograniczone zakupy dóbr trwałego użytku, w tym spadki sprzedaży produktów RTV i AGD, odczuwalne są przez producentów i dystrybutorów. Największe bankructwo w tym półroczu miało miejsce właśnie w tej branży, w maju sąd ogłosił niewypłacalność Domexu, właściciela sieci Avans skupiającej 250 sklepów i zatrudniającej 3000 pracowników.
fot. mat. prasowe
Upadłości według branż
Zgodnie z analizami Coface, konsumpcja prywatna w Polsce powinna wzrastać w ujęciu rocznym co najmniej o 2,6%, aby przyczynić się do zauważalnego spadku liczby upadłości przedsiębiorstw. Potwierdza to ogólna liczba upadłości, jednak założenie to nie sprawdza się w przypadku branży handlu detalicznego. Podczas gdy handel hurtowy wykazuje stabilizację liczby upadłości, bankructwa detalistów wzrosły prawie o 30% w porównaniu do zeszłego roku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)