eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUpadłości firm VI 2014

Upadłości firm VI 2014

2014-07-07 11:35

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I poł. 2014 r.


Produkcja – realny wzrost już poniżej 3%, co jest efektem sytuacji na rynkach eksportowych. Rynek spożywczy – nie ma obecnie dużej skali upadłości firm z branży mięsnej

W branży spożywczej problemy, o których świadczą publikowane upadłości mają producenci i dystrybutorzy nabiału oraz wyrobów zbożowych, a nie mięsa… Problemy dotykają jednak firm nastawionych na eksport wyrobów inwestycyjnych – maszyn, części i konstrukcji, na co jednak ma wpływ sytuacja za granicą. Przypomnijmy, jakie perspektywy panują na głównych rynkach – mówiąc nie o wzroście tamtejszego PKB, ale o bezpośrednio przekładającej się na wyniki polskich eksporterów kondycji tamtejszych przedsiębiorców.

- Obiektywnie mierzone ryzyko na największym polskim rynku eksportowym - w Niemczech wydaje się obecnie najniższe od dekady (od lat 90-ych). Trzeba jednak pamiętać, iż poprawa następuje głównie w branżach usługowych, natomiast w niemieckim przemyśle (głownym partnerze polskich eksporterów) w porównaniu do sytuacji sprzed kryzysu (2008 rok) upadłości jest więcej (+3%). Wiele polskich firm współpracuje z niemieckim sektorem budowlanym (zwłaszcza producenci stolarki drzwiowej i okiennej, konstrukcji stalowych etc.), w którym liczba upadłości co prawda zmniejsza się, ale niestety wciąż jest to problem o dużej skali - z rynku zniknie ponad 4100 firm niemieckich budowlanych – mówi Tomasz Starus, członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

– Podobnie jest na rynku brytyjskim: wyraźna jest poprawa mierzona liczą upadłości, których w tym roku będzie mniej o 7%, ale jednocześnie o kondycji brytyjskich firm świadczy to, iz średni poziom zysku operacyjnego w tym roku bedzie niższy o 14% w stosunku do tego notowanego w 2010 roku. Nawet skala poprawy (mierzona spadkiem liczby upadłości) w Hiszpanii – a bedzie ich mniej aż o 23% w stosunku do roku ubiegłego blednie wobec faktu, iż od początku kryzysu z rynku zniknęło juz ponad 500 tys. hiszpańskich firm. W naszym regionie poza Polskątrudno spodziewać się wyraźnej poprawy kondycji przedsiębiorstw - co wiecej w roku bieżącym w Czechach ich liczba wzrośnie o 9% do poziomu blisko 6 tysięcy bankructw. Czechy sa jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Polski, dlatego mamy wiele sygnałów o reperkusjach tej sytuacji - stratach ponoszonych przez polskie firmy. Są one efektem nie tylko braku zapłaty od upadających czeskich przedsiębiorstw, ale także szerzącej się plagi oszustw i wyłudzeń towaru (m.in. w sektorze stalowym, spożywczym, meblowym), które nasilają się w czasie gorszej koniunktury.

Czerwiec – liczba upadłości wzrosła w Polsce południowo-wschodniej

W województwie lubelskim problemy dotknęły firm produkcyjnych i budowlanych, natomiast w województwie małopolskim większej ich liczbie towarzyszy także zróżnicowanie profilu upadających firm (o m.in. także firmy handlowe). Wciąż jednak widoczna jest grupa bankrutujących firm budowlanych, chociaż największa (pod względem ostatniego obrotu) opublikowana w czerwcu upadłość w kraju dotyczyła firmy zarejestrowanej w Małopolsce, ale świadczącej usługi informatyczne dla biznesu. W woj. podkarpackim istotna była nie skala obrotów bankrutujących firm, ale koszt społeczny tych upadłości: jedna z firm, które upadły w tym województwie zatrudniała jeszcze kilka kwartałów temu blisko pół tysiąca osób…

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

Upadłości firm zarejestrowanych w województwie dolnośląskim były w czerwcu br. rzadsze niż rok temu, ale mimo wszystko było ich najwięcej w skali krajowej.


Upadłości firm zarejestrowanych w województwie dolnośląskim były w czerwcu br. rzadsze niż rok temu, ale mimo wszystko było ich najwięcej w skali krajowej. Nie dziwi, iż oprócz firm budowlanych czy hurtowników dotknęły one również producentów maszyn i urządzeń, tak licznie reprezentowanych w tym regionie. Zaskakujące natomiast może być, iż upadłości firm budowlanych nie były zupełnie istotne w odniesieniu do firm z woj. wielkopolskiego, natomiast dominowały na Mazowszu – odmiennie niż w poprzednich miesiącach. Przyczyną tego może być wspomniana zmiana charakteru obecnie realizowanych inwestycji budowlanych, polegający bardziej na ich rozpoczynaniu, niż wykańczaniu tych rozpoczętych w okresie minionym (co kładło się cieniem na budownictwie w woj. wielkopolskim, gdzie upadłość jednaj z największych firm budowlanych w kraju pociągała za sobą w kolejnych kwartałach problemy podwykonawców i firm z tej grupy kapitałowej).

fot. mat. prasowe

Informacje o upadłościach firm opublikowane w ciągu pierwszego kwartału w odniesieniu do ich miejsca

Upadłości firm budowlanych nie były zupełnie istotne w odniesieniu do firm z woj. wielkopolskiego, natomiast dominowały na Mazowszu – odmiennie niż w poprzednich miesiącach.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: