Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. II kw. 2014
2014-07-07 12:20
Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2014
Rynki inwestycyjne w poszczególnych krajach
Coraz lepsza sytuacja gospodarcza Czech sprawia, że do tego kraju napływają kolejni inwestorzy i znacząco rośnie wartość transakcji inwestycyjnych. Łączny wolumen obrotów na czeskim rynku wzrósł w drugim kwartale do 340 mln euro w porównaniu ze 108 mln euro w tym samym okresie 2013 r.
W Polsce zawarto mniejszą liczbę transakcji, ale w trzecim kwartale prognozuje się wyraźny wzrost wolumenu obrotów za sprawą przewidywanego sfinalizowania kilku dużych umów. W drugim kwartale bieżącego roku wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła łącznie 242 mln euro.
Piotr Kaszyński, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Chociaż wolumen transakcji w Polsce w drugim kwartale 2014 r. był niższy niż w pierwszych trzech miesiącach, nic nie wskazuje, by atrakcyjność polskiego rynku inwestycyjnego miała osłabnąć. Przyczyną spadku wartości transakcji był bowiem brak pojedynczych, dużych transakcji, takich jak Rondo 1 czy Poznań City Center, które obserwowaliśmy w pierwszej części roku. Mimo to w drugim kwartale br. miały miejsce ciekawe transakcje w każdym sektorze rynku komercyjnego. W sektorze magazynowym został sprzedany portfel nieruchomości logistycznych Standard Life Investments, co było największą transakcją magazynową w tym roku. W sektorze biurowym utrzymuje się wysokie zainteresowanie atrakcyjnymi nieruchomościami poza Warszawą, czego potwierdzeniem był zakup krakowskiego Centrum Biurowego Lubicz przez fundusz Griffin. W sektorze handlowym coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obiekty w miastach poniżej 0,5 mln mieszkańców, czego przykładem jest zakup płockiej Galerii Mazovia przez CBRE Global Investors”.
W pierwszej połowie 2014 r. znacząco wzrosło zainteresowanie funduszy inwestycyjnych Węgrami, Słowacją i Rumunią. Węgry odnotowały najlepsze wyniki za drugi kwartał od 2010 r. dzięki sprzedaży 50% udziałów w centrum handlowym Allee przez ING Real Estate. W niedługim czasie sfinalizowane zostaną na tym rynku kolejne duże transakcje. Przewidujemy, że rosnąca popularność tych rynków wśród inwestorów przełoży się także na wzrost wolumenu obrotów w drugim półroczu.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)