Wakacje 2014: Polacy jadą na urlop
2014-07-05 00:25
Morze najpopularniejsze © Jag_cz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany wakacyjne Polaków 2014
Preferowane formy odpoczynkuJak wynika z badań PAYBACK Opinion Poll, blisko 80% Polaków zaplanowało urlop w okresie letnim, trwający zazwyczaj od tygodnia do dwóch (59%). Na dłuższy wypoczynek pozwoli sobie około 1/3 badanych (tj. o 10% więcej niż w ubiegłym roku).
Jak Polacy spędzają czas na urlopie? Przede wszystkim na opalaniu (59%), zwiedzaniu nowych miejsc (49%), jeździe na rowerze (45%), czytaniu oraz odwiedzaniu rodziny i znajomych (po 40%). Dla blisko co trzeciej osoby wypoczynek od pracy jest wyznacznikiem udanego urlopu. Z kolei znacznie mniejsze znaczenie niż w ubiegłym roku ma odpoczynek od obowiązków domowych (2014 – 9%, 2013 – 22%). 2/3 Polaków uda się na urlop z rodziną.
Morze najpopularniejsze
Ponad połowa ankietowanych spędzi urlop w Polsce, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się polskie morze (48% ankietowanych, tj. o 11% więcej niż w 2013 r.) Niemal dwa razy więcej osób niż w ubiegłym roku zdecydowało się na wyjazd zagraniczny (37%). Również one preferują wypoczynek na plaży – 43% wybierze się do krajów basenu Morza Śródziemnego. Popularnym kierunkiem jest także Ameryka Północna (38%).
Podejmując decyzję o wyborze lokalizacji, znaczna część badanych (35%) wybiera miejsce, w którym dotąd nie była. Przy czym ważniejsze jest własne przekonanie, a nie np. na rekomendacje znajomych.
Przygotowania czas zacząć
Podobnie jak w ubiegłym roku, czterech na pięciu ankietowanych nie skorzysta z oferty biura podróży, a cały wyjazd zorganizuje samodzielnie. Przygotowania rozpoczniemy z wyprzedzeniem, jednak, podczas gdy rok temu wystarczył nam miesiąc czy dwa, tak teraz aż 39% osób podjęła odpowiednie działania nawet na początku roku.
fot. mat. prasowe
Wyjazd zagraniczny zaczyna Pan/i organizować...
Podczas urlopu co czwarta osoba zatrzyma się w domu swojej rodziny lub znajomych. Niemal tyle samo zdecydowało się na zakwaterowane w hotelu.
Najpopularniejszym środkiem transportu w trakcie wakacji ponownie będzie samochód (62%).
Bagaż gotowy na wszystko
56% badanych Polaków zamierza wydać na urlop tyle samo pieniędzy, co w ubiegłym roku. Ponad połowa przeznaczy na tegoroczne wakacje więcej niż 1 000 zł na jedną osobę, spośród których 18% – więcej niż 3 000 zł (w ubiegłym roku było to 5%)
fot. mat. prasowe
Wydatki na urlop (na jedną osobę)
W 2013 roku pieniądze na opłacenie wakacji pochodziły głównie z bieżącego budżetu domowego. W tym roku większość ankietowanych (57%) skorzysta z oszczędności odłożonych specjalnie na ten cel.
Najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów jest staranne pakowanie walizki w celu uniknięcia robienia zakupów na lotnisku lub w sklepie hotelowym, gdzie ceny mogą być znacznie wyższe (55%). W tym roku zwrócimy też znacznie większą uwagę na różnice między kursami walut (2014 –28%, 2013 – 8%).
fot. mat. prasowe
Sposoby na wakacyjne oszczędzanie
Przed wyjazdem zaopatrzymy się w brakujące rzeczy. Podobnie jak w ubiegłym roku, będą to głównie akcesoria do opalania (54%), letnie ubrania (47%), a także przewodniki po krajach lub miastach, do których się wybierzemy (38%).
Urlop poza sezonem?
Część respondentów nie wybiera się na urlop w trakcie wakacji. Co piąty ankietowany nie dysponuje wystarczającymi zasobami finansowymi, natomiast 26% zamierza wybrać się na urlop poza sezonem.
Informacje o badaniu
To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK metodą ankiety online, na grupie 417 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat, dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)