Kopia zapasowa zawsze ważna
2005-09-29 14:21
Przeczytaj także: Nienaruszalne kopie zapasowe chronią przed manipulacją danymi
W wypadku takim wprost nieocenione są usługi specjalistycznych firm, zajmujących się odtwarzaniem danych z uszkodzonych nośników. Jednak aby unikać stresu i wydatków związanych z odzyskiwaniem kluczowych danych wystarczy zwykła zapobiegliwość - archiwizowanie danych oraz tworzenie zapasowych kopii najistotniejszych informacji.Proces archiwizacji jest często mylony lub utożsamiany z procesem kopii bezpieczeństwa. Archiwizacja polega na kopiowaniu plików, systemów plików lub przestrzeni baz danych w celu ich długiego przechowywania. Kopie archiwalne wykonuje się najczęściej na nośniki o bardzo długiej żywotności jak np. płyty optyczne i magnetooptyczne.
Tworzenie i bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych danych umożliwia szybkie odtworzenie ich i chroni przed całkowitą utraty cennych informacji. Kopie zapasowe danych operacyjnych firmy powinno się tworzyć przynajmniej raz na tydzień. Codziennie natomiast powinny być wykonywane kopie cząstkowe obejmujące dane zmienione od ostatniego kopiowania. Oczywiście zalecane jest jak najczęstsze tworzenie kopii, co przyczyni się do tego, że w przypadku ewentualnej awarii, zakres utraconych danych będzie niewielki.
Przyczyny
Do utraty danych najczęściej, bo w 85 proc. przypadków, przyczynia się bezpośrednia działalność człowieka (składa się na to niedbałość, nieumiejętna obsługa sprzętu, włamanie do sieci, kradzież czy celowy sabotaż) a zaledwie w 9 procentach niedomagania techniczne sprzętu (awarie sprzętowe, systemu operacyjnego, oprogramowania, wirusy). Tylko sześć procent awarii ma przyczyny bezpośrednio w zjawiskach środowiska naturalnego (powodzie, pożary czy uderzenia pioruna).
Według danych z USA, w wielu przypadkach po całkowitej utracie danych z systemów komputerowych firm, niewiele z nich ma szansę przetrwać dłużej niż 6 miesięcy. Dlatego w celu zagwarantowania ciągłości działania i ograniczenia ryzyka związanego z wykorzystaniem - jednak zawodnego - sprzętu i oprogramowania, konieczna jest archiwizacja ważnych danych.
Warto pamiętać, że dane w komputerze są na ogół dużo bardziej cenne niż sam komputer. Utrata danych może doprowadzić do konieczności wprowadzania wszystkich danych ponownie, co może być długotrwałe, a co za tym idzie kosztowne. Niektóre dane mogą być niemożliwe do odtworzenia. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością należy możliwie często tworzyć kopie zapasowe danych.
Tworzenie kopii zapasowej lub archiwizacja powinna być dokonywana na przenośnym nośniku danych (nośniki optyczne, taśmy magnetyczne lub przenośne dyski twarde), tak, aby można było przechowywać je w innym pomieszczeniu np. w sejfie. Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy jedyna kopia danych znajduje się na tym samym nośniku co dane oryginalne (na tym samym dysku).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl