eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy specjalistów II kw. 2014

Rynek pracy specjalistów II kw. 2014

2014-07-14 09:55

Rynek pracy specjalistów II kw. 2014

Rynek pracy specjalistów II kw. 2014 © Kurhan - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Sytuacja na rynku pracy może napawać optymizmem – jak wynika z raportu Pracuj.pl, w II kwartale 2014 roku pracodawcy opublikowali w tym serwisie blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Największy przyrost odnotowano w branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka). Powodów do narzekań nie mieli również specjaliści poszukujący zatrudnienia w dziedzinie HR – wzrost liczby ofert wyniósł tu 28 proc.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2013

Sytuacja na rynku pracy może napawać optymizmem – jak wynika z raportu Pracuj.pl, w II kwartale 2014 roku pracodawcy opublikowali w tym serwisie blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Największy przyrost odnotowano w branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka). Powodów do narzekań nie mieli również specjaliści poszukujące zatrudnienia w dziedzinie HR – wzrost liczby ofert wyniósł tu 28 proc.
W II kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały 97 698 tys. ofert pracy. Liczba ofert w branży TSL wzrosła o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku, co stanowi najlepszy wynik wśród analizowanych branż. Trochę mniejszy przyrost – 28 proc., zaliczyła branża HR.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert w serwisie Pracuj.pl

W II kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały 97 698 tys. ofert pracy.


Na znalezienie pracy największe szanse mieli specjaliści, czyli osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym. Skierowane do nich było aż 71 proc. ofert dostępnych na Pracuj.pl. Warto jednak zauważyć, że o 30 proc. względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na asystentów. Może to świadczyć o polepszających się warunkach prowadzenia biznesu dla pracodawców, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w odważniejszym inwestowaniu w niedoświadczonych pracowników.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert w podziale na poziomy stanowisk

Na znalezienie pracy największe szanse mieli specjaliści, czyli osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym. Skierowane do nich było aż 71 proc. ofert


Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale - co godne podkreślenia - o 1/5 (w porównaniu do II kwartału 2013) wzrósł popyt na pracowników w firmach małych, zatrudniających do 10 osób. Ta informacja również wskazuje, że warunki dla rozwoju firm są coraz lepsze.

fot. mat. prasowe

Wielkość firm poszukujących pracowników

Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników


KTO ZATRUDNIAŁ

Tradycyjnie już największy popyt na pracowników odnotowano w branży handel i sprzedaż - co piąta oferta pracy pochodziła z tego sektora. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia (16 proc. wszystkich ofert) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (9 proc. wszystkich ofert), choć w przypadku tego ostatniego sektora odnotowano znaczący spadek zapotrzebowania – liczba ogłoszeń spadła w ciągu roku o 18 proc.

Wzrost popytu na pracowników odnotowano z kolei w branży logistycznej. W porównaniu do I kwartału 2014 wyniósł on 18 proc., a w porównaniu do II kwartału 2013 roku liczba oferowanych etatów wzrosła aż o 1/3. Tak dynamiczny zwiększenie zapotrzebowania na pracowników w tym sektorze wyraźnie świadczy o lepszej koniunkturze gospodarczej.

Widać też zdecydowaną poprawę w branży budowlanej. Względem analogicznego okresu w 2013 roku, pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl o 22 proc. więcej ofert. O tym, iż faktycznie następuje ożywienie w tej branży świadczy fakt, że w II kwartale bieżącego roku było o 13 proc. więcej ofert dla budowlańców, czyli szukano przede wszystkim osób, które będą realizowały nowe inwestycje.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert w podziale na branże

Wzrost popytu na pracowników odnotowano w branży logistycznej. W porównaniu do I kwartału 2014 wyniósł on 18 proc., a w porównaniu do II kwartału 2013 roku liczba oferowanych etatów wzrosła aż o 1/3

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: