Rynek pracy specjalistów II kw. 2014
2014-07-14 09:55
Rynek pracy specjalistów II kw. 2014 © Kurhan - Fotolia
Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2013
Sytuacja na rynku pracy może napawać optymizmem – jak wynika z raportu Pracuj.pl, w II kwartale 2014 roku pracodawcy opublikowali w tym serwisie blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Największy przyrost odnotowano w branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka). Powodów do narzekań nie mieli również specjaliści poszukujące zatrudnienia w dziedzinie HR – wzrost liczby ofert wyniósł tu 28 proc.W II kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały 97 698 tys. ofert pracy. Liczba ofert w branży TSL wzrosła o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku, co stanowi najlepszy wynik wśród analizowanych branż. Trochę mniejszy przyrost – 28 proc., zaliczyła branża HR.
fot. mat. prasowe
Liczba ofert w serwisie Pracuj.pl
Na znalezienie pracy największe szanse mieli specjaliści, czyli osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym. Skierowane do nich było aż 71 proc. ofert dostępnych na Pracuj.pl. Warto jednak zauważyć, że o 30 proc. względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na asystentów. Może to świadczyć o polepszających się warunkach prowadzenia biznesu dla pracodawców, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w odważniejszym inwestowaniu w niedoświadczonych pracowników.
fot. mat. prasowe
Liczba ofert w podziale na poziomy stanowisk
Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale - co godne podkreślenia - o 1/5 (w porównaniu do II kwartału 2013) wzrósł popyt na pracowników w firmach małych, zatrudniających do 10 osób. Ta informacja również wskazuje, że warunki dla rozwoju firm są coraz lepsze.
fot. mat. prasowe
Wielkość firm poszukujących pracowników
KTO ZATRUDNIAŁ
Tradycyjnie już największy popyt na pracowników odnotowano w branży handel i sprzedaż - co piąta oferta pracy pochodziła z tego sektora. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia (16 proc. wszystkich ofert) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (9 proc. wszystkich ofert), choć w przypadku tego ostatniego sektora odnotowano znaczący spadek zapotrzebowania – liczba ogłoszeń spadła w ciągu roku o 18 proc.
Wzrost popytu na pracowników odnotowano z kolei w branży logistycznej. W porównaniu do I kwartału 2014 wyniósł on 18 proc., a w porównaniu do II kwartału 2013 roku liczba oferowanych etatów wzrosła aż o 1/3. Tak dynamiczny zwiększenie zapotrzebowania na pracowników w tym sektorze wyraźnie świadczy o lepszej koniunkturze gospodarczej.
Widać też zdecydowaną poprawę w branży budowlanej. Względem analogicznego okresu w 2013 roku, pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl o 22 proc. więcej ofert. O tym, iż faktycznie następuje ożywienie w tej branży świadczy fakt, że w II kwartale bieżącego roku było o 13 proc. więcej ofert dla budowlańców, czyli szukano przede wszystkim osób, które będą realizowały nowe inwestycje.
fot. mat. prasowe
Liczba ofert w podziale na branże
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)