eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramyWindows XP: czym grozi korzystanie z systemu?

Windows XP: czym grozi korzystanie z systemu?

2014-07-15 00:43

Windows XP: czym grozi korzystanie z systemu?

Windows XP: czym grozi korzystanie z systemu? © Philippe-Olivier Con - Fotolia.com

8 kwietnia 2014 roku Microsoft wycofał wsparcie techniczne dla systemu Windows XP. Mimo to udział Windows XP w globalnym rynku prawie się nie zmniejszył i wciąż wynosi ok. 25%, czego powodem po części jest fakt, że niektóre firmy i instytucje muszą zostać przy systemie z powodu aplikacji współpracujących z nimi firm zewnętrznych. Z czym wiąże się posunięcie Microsoftu?

Przeczytaj także: Windows XP ciągle popularny

Relikt minionej epoki

Premiera Windowsa XP miała miejsce w 2001 roku, długo przed nastaniem epoki technologii mobilnych i chmury obliczeniowej. Zdalny dostęp do komputerów uzyskiwano wówczas najczęściej za pośrednictwem linii telefonicznych, a sieci korzystały z infrastruktury przewodowej. Hakerzy byli łobuziakami działającymi z własnych sypialni, a nie członkami zorganizowanych grup przestępczych i profesjonalnymi agentami opłacanymi przez rządy państw. Nikt jeszcze nie słyszał o trojanach, ransomware i zaawansowanych atakach ukierunkowanych. Dlatego też Windows XP nie jest w stanie zmierzyć się ze współczesnymi zagrożeniami.

W październiku 2013 r. Microsoft ostrzegał, że po 8 kwietnia liczba infekcji XP może wzrosnąć nawet o 66% z powodu ataków opartych na zmodyfikowanych aktualizacjach zabezpieczeń dla nowszych wersji systemu. Niektórzy cyberprzestępcy mogli opóźniać ataki z wykorzystaniem luk w systemie ochrony, czekając właśnie na moment wycofania wsparcia dla systemu. Niestety użytkownicy posiadający Windows XP nie mogą korzystać z Internet Explorera powyżej wersji 8, wystawiając się na dodatkowe ryzyko.

Uwaga na ukryte koszty

Zagrożone jest przede wszystkim bezpieczeństwo danych użytkowników Windows XP, ale dodatkowym obciążeniem dla budżetu będzie dalsza konserwacja systemu. Przedsiębiorstwa korzystające z XP mogą zostać zmuszone do wykupienia usługi pomocy technicznej Microsoft Premier Online.

Ponadto, badania przeprowadzone przez IDC na zlecenie Microsoftu wykazały, że zespoły IT marnują znacznie więcej czasu zmagając się z problemami operacyjnymi w przypadku Windows XP (9 godzin rocznie) niż Windows 7 (1,2 godziny rocznie).

Poradnik What Will Life Be Like After Windows XP

Trend Micro opracował praktyczny poradnik What Will Life Be Like After Windows XP (Życie po Windows XP), aby pomóc firmom zmierzyć się z trudnościami związanymi z migracją XP (również w przypadku firm zmuszonych do pozostania przy XP poprzez korzystanie z aplikacji firm zewnętrznych).

Rozwiązanie Vulnerability Protection pomoże ochronić komputery przed lukami w zabezpieczeniach, które nie zostaną naprawione przez aktualizacje. Natomiast Trend Micro Endpoint Application Control zapobiegnie instalacji i uruchomieniu niechcianego, podejrzanego lub złośliwego oprogramowania na komputerze z systemem Windows XP, zapewniając mu kolejną warstwę ochrony.

fot. Philippe-Olivier Con - Fotolia.com

Windows XP: czym grozi korzystanie z systemu?

8 kwietnia 2014 roku Microsoft wycofał wsparcie techniczne dla systemu Windows XP. Mimo to udział Windows XP w globalnym rynku prawie się nie zmniejszył i wciąż wynosi ok. 25%.


Oto kilka dodatkowych porad minimalizujących ryzyko:
  • Zwirtualizuj swoje środowisko Windows XP.
  • Korzystaj z kontrolera RODC (Read-Only Domain Controller) takiego jak Windows 2008, 2008 R2, 2012, czy 2012 R2 dla sieci Windows XP LAN.
  • Zastosuj maksymalne dostępne ustawienia polityk bezpieczeństwa na komputerach PC z Windows XP.
  • Jeśli to możliwe, postaraj się ograniczyć dostęp komputerów z systemem Windows XP wyłącznie do sieci wewnętrznej.
  • Korzystaj z przeglądarek innych niż Internet Explorer.
  • Korzystaj z urządzenia IPS (intrusion prevention system) dla sieci LAN.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: