Europa: wydarzenia tygodnia 28/2014
2014-07-13 21:37
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 27/2014
- Według prognoz ośrodka analiz Capital Economics (CE) tempo ożywienia w Europie Centralnej wyhamuje w drugiej połowie 2014 r. Wskazują na to zarówno dane o aktywności, jak i oznaki, że gospodarka Niemiec wytraca dynamikę. Także perspektywę odbicia dwóch największych gospodarek w grupie europejskich rynków wschodzących – rosyjskiej i tureckiej uznaje CE w drugim półroczu za mało prawdopodobną. Polski PKB za lata 2014-15 Capital Economics zakłada odpowiednio na 3,5 proc. r/r oraz 4,0 proc. r/r wobec 1,6 proc. r/r w 2013 r. Średnioroczną stopę inflacji przewiduje na 0,8 proc. i 2,0 proc. w porównaniu z 0,9proc. w 2013 r. Do końca 2014 r. nie spodziewa się żadnych zmian w oprocentowaniu stóp procentowych. Kurs PLN/EUR na koniec 2014 r. przewiduje na 4,10. Prognoza PKB dla eurostrefy na lata 2014-15 wynosi 1,0 proc. r/r i 1,5 proc. r/r, a dla gospodarki Niemiec w obu latach 2,0 proc. r/r.
- Trwają negocjacje UE z USA w sprawie umowy o wolnym handlu (TTIP). Unia Europejska chce zniesienia restrykcji w handlu energią i surowcami z USA m.in. w eksporcie amerykańskiego gazu do UE. Domaga się też oddzielnego rozdziału o energii i surowcach w tej umowie. Stany Zjednoczone są niechętne. Dla UE oddzielny rozdział o energii jest ważny politycznie po doświadczeniach w czasie kryzysu na Ukrainie i w związku z napiętymi stosunkami z Rosją. Unia chce zmniejszyć zależność od dostaw energii z Rosji. Jak wiadomo amerykańska ustawa wymaga od firm uzyskania licencji na import lub eksport gazu, także skroplonego gazu LNG. Kryterium przy ich udzielaniu jest "interes publiczny". Jednak dla krajów, z którymi USA mają umowę o wolnym handlu, licencja jest udzielana niemal automatycznie, bo jest uznawana za zgodną z interesem publicznym. UE chce skorzystać z tej formy umowy.
- Trwa reforma banku watykańskiego (Instytut Dzieł Religijnych), są też zmiany kadrowe w jego kierownictwie. Zapowiedziano też restrukturyzację watykańskich mediów. Stanowisko prezesa watykańskiego banku po Niemcu Ernście Von Freybergu, obejmuje Francuz Jean-Baptiste de Franssu. Projekt reformy mediów ma być gotowy za rok. Pracami przygotowującego go komitetu będzie kierować lord Christopher Patten - były minister w brytyjskim rządzie i ostatni gubernator Jej Królewskiej Mości w Hongkongu, obecnie kanclerz Uniwersytetu w Oksfordzie. Według oficjalnych danych bilans Stolicy Apostolskiej za rok ubiegły zakończył się deficytem w wysokości ponad 24 mln euro.
- Wielka Brytania bardzo liczy na uruchomienie wydobycia gazu łupkowego. Jednak po BP, także drugi brytyjski gigant naftowy – Shell wyraził brak zainteresowania udziałem w eksploatacji brytyjskich złóż gazu łupkowego na obecnym etapie.
- Według urzędu statystycznego Insee produkcja przemysłowa we Francji spadła w maju o 1,7 proc. m/m (w kwietniu wzrosła o 0,3 proc. m/m). W ujęciu r/r produkcja przemysłowa w maju spadła o 3,7 proc., po spadku o 2,4 proc. w poprzednim miesiącu.
- Według Urzędu Federalnego eksport Niemiec spadł w maju o 1,1 proc. m/m, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,6 proc.
- Na Targach Przemysłowych InnoProm 2014 w Jekaterynburgu bydgoska Pesa i UralWagonZawod podpisały list intencyjny w sprawie powołania wspólnego przedsiębiorstwa. Będą wspólnie produkowały, sprzedawały i serwisowały pojazdy szynowe na rosyjskim rynku. Pesa dostarczy do Moskwy 120 tramwajów, a wiele wskazuje na rozwój tego kontraktu.
- Białoruś otrzymała 450 mln USD kredytu państwowego od Rosji. Pożyczka jest oprocentowana na 4 proc. w skali rocznej i ma być spłacona w 14 równych ratach co pół roku, poczynając od 2017 r.
- Ukraina przewiduje w tym roku zakupienie w Rosji 6-7 mld m sześc. gazu. Jak wiadomo w czerwcu Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę i ogłosił przejście na system przedpłat z powodu długów za odebrany surowiec. Kijów liczy też na zwrotny przepływ gazu z krajów unijnych na Ukrainę poprzez tzw. rewersy - z Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. Spodziewa się też, że już od 1 października, będzie działał mały rewers ze Słowacji, a dzięki wszystkim rewersom coroczne dostawy zwiększą się do 30 mld m sześć. Jak dotąd w sporze pomiędzy Rosją a Ukrainą w sprawie ceny gazu nie pomogły też negocjacje pod auspicjami UE. Łączny dług Ukrainy wobec Rosji za gaz wynosi ponad 5 mld USD. W 2013 roku Ukraina zużyła 50 mld metrów sześciennych gazu, z czego 30 mld kupiła od Rosji. Pozostałych 20 mld pochodziło z produkcji krajowej.
- Rosja w sezonie 2013/2014, tj. od 1 lipca 2013 do 30 czerwca 2014 r. wyeksportowała 25,4 mln ton zbóż, czyli o ponad 60 proc. więcej niż sezon wcześniej. Rosja wywiozła za granicę ponad 18 mln ton pszenicy, 2,7 mln ton jęczmienia, 4 mln ton kukurydzy i ponad 300 tys. ton innych rodzajów zbóż. Według rosyjskiego urzędu statystycznego, zapasy ziarna na 1 lipca br. wyniosły 11,4 mln ton, tj. były o 4,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Rosja jest jednym z najważniejszych eksporterów pszenicy na świecie. W tym roku rosyjskie ministerstwo rolnictwa szacuje, że zbiory zbóż będą na poziomie 95 mln ton, co oznacza 3-proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Tegoroczna produkcja pszenicy jest prognozowana na 53 mln ton.
- Polska uzyskały stanowiska szefów czterech komisji. Buzek jest przewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) i będzie musiał podzielić się tą funkcją z byłym polskim komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim (PO), który zastąpi go na stanowisku szefa ITRE w połowie kadencji europarlamentu. Stanowisko szefa komisji rolnictwa (AGRI) uzyska Czesław Siekierski (PSL), a komisją spraw konstytucyjnych (AFCO) pokieruje Danuta Huebner (PO). Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga została przewodniczącą podkomisji w komisji spraw zagranicznych.
- Bank Barclays Capital obniżył prognozę niemieckiego PKB za II kwartał 2014 r. do 0,1 proc. k/k z 0,4 proc. k/k. Produkcja przemysłu Niemiec obniżyła się w maju o -1,8 proc. m/m.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
GDYŃSKA STOCZNIA POROZUMIAŁA SIĘ Z FRANCUZAMI. JEŚLI MON WYBIERZE OKRĘTY PODWODNE SCORPÈNE, DWA POWSTANĄ W POLSCE
Francuski koncern DCNS i trójmiejska stocznia Nauta podpisali porozumienie o współpracy przy budowie okrętów podwodnych dla polskiej marynarki. To kolejny etap przygotowań do przetargu na okręty, który Ministerstwo Obrony Narodowej ma rozpisać jeszcze w tym roku. Francuzi zapewniają, że jeśli MON wybierze okręty Scorpène, w dwóch trzecich zostaną one wyprodukowane w Polsce.
– Jesteśmy gotowi przekazać technologie i w ten sposób pomóc stoczni Nauta zbudować znaczną część nowych okrętów. Chcemy też przygotować polskie zakłady, by samodzielnie mogły serwisować te maszyny, a także, by rozwijały możliwości budowy własnych statków tego lub innego typu – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bernard Planchais, wiceprezes i dyrektor ds. operacyjnych DCNS.
Państwowy francuski koncern DCNS chce zaoferować w przetargu trzy okręty klasy Scorpène wraz z rakietami manewrującymi. Dzięki partnerstwu z należącą do MARS Shipyards & Offshore i mającą wejść w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej stocznią Nauta w Gdyni okręty powstałyby we współpracy z polskim przemysłem.
DCNS zakłada, że pierwszy z trzech okrętów zostałby zbudowany w stoczni w Cherbourgu przy udziale polskich inżynierów i pracowników, a kolejne dwa powstałyby już niemal całkowicie w Gdyni.
Porozumienie określa ramowy plan współpracy. W ciągu najbliższych miesięcy DCNS i Nauta wypracują szczegóły. MON wybierze nowe okręty w 2015 r.
– Okręt podwodny jest to najbardziej skomplikowane urządzenie, dlatego technologia używana przy jego budowie i kompetencje, jakie powinni mieć pracownicy, są ogromne. Dla przemysłu stoczniowego jest to duży skok technologiczny, który wprowadzi nas do elity światowego przemysłu stoczniowego, związanego z produkcją okrętów podwodnych. Natomiast dla Polski dużą korzyścią będzie fakt, że będą one budowane w kraju – przekonuje Adam Potrykus, wiceprezes zarządu ds. produkcji Stoczni Remontowej Nauta SA.
Porozumienie DCNS i Nauty to kolejny etap w trwającej od wielu lat współpracy tych firm. Jak przypomina Potrykus, partnerstwo zostało zapoczątkowane po ogłoszeniu programu modernizacji floty Marynarki Wojennej. Nauta poszukiwała wtedy partnera z doświadczeniem w budowie okrętów podwodnych, który zgodziłby się przekazać technologię Polsce. Po szczegółowym audycie technicznym spółki zdecydowały się wspólnie uczestniczyć w dialogu technicznym w ramach programu zakupu okrętów podwodnych "Orka".
Program zakłada nie tylko zakup okrętów, lecz także ich utrzymanie przez cały czas ich służby. Jeśli byłoby to wykonywane w polskiej stoczni, oznaczałoby to liczne korzyści dla polskiego przemysłu oraz stworzenie wielu nowych miejsc pracy. W trakcie budowy okrętów miałoby powstać dodatkowych tysiąc miejsc pracy, a w okresie utrzymania statków przez 30 lat – 300 dodatkowych stanowisk. Jak podkreśla Planchais, koncern DCNS zawsze stawia na współpracę z lokalnym przemysłem.
– Głównym elementem strategii DCNS jest współpraca z klientami oraz z lokalnym przemysłem. Wierzymy, że jest to najlepsza metoda na zbudowanie silnej współpracy pomiędzy francuskim a zagranicznym przemysłem – twierdzi Planchais. – Mowa o transferze technologii w obszarze produkcji, projektów i testów.
Poza DCNS i Nautą we współpracę zaangażowane mają być także spółki Thales oraz MBDA, które dostarczą rakiety przeciwokrętowe, przeciwlotnicze i manewrujące oraz system sonarowy okrętów.
– Transfer technologii będzie również polegał na przygotowaniu w Polsce standów do serwisowania różnego rodzaju sprzętu. Będą to stanowiska zarówno w komendach portów, czyli u zamawiającego, jak i w stoczni – zapowiada Potrykus.
We flocie polskiej Marynarki Wojennej znajduje się obecnie pięć okrętów podwodnych. Cztery okręty typu Kobben zostały zwodowane w latach 60., a ORP "Orzeł" – w 1985 r.
Bernard Planchais, wiceprezes i dyrektor ds. operacyjnych, DCNS, Adam Potrykus, wiceprezes zarządu ds. produkcji, Stocznia Remontowa Nauta S.A.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)