eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaSejm uchwalił medyczny "pakiet kolejkowy"

Sejm uchwalił medyczny "pakiet kolejkowy"

2014-07-23 11:07

Sejm uchwalił medyczny "pakiet kolejkowy"

Łatwiej do lekarza? © Monkey Business - Fotolia.com

Sejm uchwalił we wtorek nowelizacje trzech ustaw, z tzw. "pakietu kolejkowego", mającego ograniczyć czas oczekiwania na usługi medyczne, głównie w onkologii. Nowe przepisy zakładają między innymi zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia.

Przeczytaj także: NIK sprawdzi kształcenie lekarzy

Pierwsza z nowelizacji to projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem tej nowelizacji jest zapewnienie pacjentom onkologicznym bardziej skutecznego leczenia oraz lepsze wykorzystanie środków na nie przeznaczonych. Zmiana prawa ma ponadto skrócić kolejki osób oczekujących na świadczenia specjalistyczne. Projekt przewiduje systemowe zmiany dotyczące zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych w zakresie onkologii, obejmujące m.in. stworzenie odrębnej listy pacjentów onkologicznych.

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia. Dzięki karcie wszystkie informacje o przebiegu leczenia będą dostępne w jednym miejscu, a wgląd do nich będą mieli wszyscy lekarze zaangażowani w proces diagnostyki i leczenia. Diagnostyka onkologiczna będzie odbywać się w obrębie jednego szpitala.

Listy kolejkowe będą prowadzone w postaci elektronicznej i monitorowane przez NFZ. Nowelizacja przewiduje również wydłużenie okresu, na jaki będą zawierane umowy z NFZ, co najmniej do 5 lat w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i 10 lat w przypadku leczenia szpitalnego. Nowelizacja umożliwia też wypisanie recepty przez lekarza bez konieczności osobistego badania pacjenta.

Druga nowelizacja zwiększa uprawnienia pielęgniarek i położnych. Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej określa, że pielęgniarki i położne będą mogły udzielać samodzielnie niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych. Pielęgniarki o odpowiednich kwalifikacjach będą mogły, po ukończeniu specjalistycznego kursu, samodzielnie ordynować niektóre leki. Pielęgniarki będą mogły też wystawiać recepty na niektóre leki oraz zlecać niektóre badania diagnostyczne.

W pakiecie kolejowym znalazła się też nowelizacja ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Ustawa ta wzmacnia rolę konsultantów jako doradców ministra zdrowia i wojewodów. Zgodnie z nowelizacją, zarówno konsultanci, jak i kandydaci na konsultantów będą składali oświadczenia dotyczące ewentualnych konfliktów interesów między pracą konsultanta a inną działalnością.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Sejm, zdrowie, NFZ, kolejki

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: