Spam V 2014
2014-07-28 00:43
Przeczytaj także: Spam I kw. 2014
Ubezpieczanie dla każdego przed wszystkim
Kolejnym popularnym tematem w badanym miesiącu było ubezpieczenie przed różnymi wypadkami losowymi, głównie ubezpieczenie na życie, aczkolwiek pojawiły się również oferty ubezpieczenia samochodu.
fot. mat. prasowe
Kolejnym popularnym tematem w badanym miesiącu było ubezpieczenie
Celem tych wysyłek było przekierowanie użytkowników na strony, gdzie mogli porównać koszty ubezpieczenia różnych ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejsze warunki. W innych przypadkach, odsyłacze w e-mailach prowadziły do strony spamerów, na której odwiedzającemu oferowano szeroki wybór różnego rodzaju ubezpieczeń, firm i programów. Po dokonaniu wyboru i kliknięciu jednej z proponowanych opcji, użytkownik wchodził do innego zasobu. Odsyłacze w wiadomościach mogły również prowadzić do strony reklamującej konkretną firmę ubezpieczeniową; zwykle była to niedawno założona firma średniego rozmiaru.
Nietypowym rodzajem oferty ubezpieczenia, ograniczonej jedynie do angielskojęzycznego spamu, było ubezpieczenie na wypadek pochówku. W rzeczywistości jest to rozszerzona wersja ubezpieczenia na życie: większa składka ubezpieczeniowa oznacza, ze polisa ubezpieczeniowa pokrywa usługi pogrzebowe na wypadek nagłej śmierci. W maju takie wiadomości przychodziły w formie obrazów zawierających odsyłacz prowadzący do strony firmy ubezpieczeniowej. Odsyłacze te różniły się w zależności od e-maila, zawsze jednak opierały się na różnych domenach zarejestrowanych przez spamerów na krótko przed rozpoczęciem wysyłki.
Odsetek spamu w ruchu e-mail w maju wynosił średnio 69,8%, czyli o 1,3 punktu procentowego mniej niż w kwietniu. Najwyższy poziom spamu odnotowano w trzecim tygodniu miesiąca (72,1%), najniższy natomiast w połowie miesiąca (69%).
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu w ruchu e-mail
Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail
Wykres poniżej pokazuje 10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych w maju za pośrednictwem poczty e-mail.
Po raz kolejny na pierwszym miejscu znajduje się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Zagrożenie to występuje jako strona phishingowa i wysyła wiadomości e-mail podszywające się pod ważne powiadomienie z banku, sklepu internetowego oraz innych serwisów.
fot. mat. prasowe
Top 10 szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail
W maju przedstawiciele rodziny Bublik zajmowały 2, 3, 5, 7 i 10 miejsce. W poprzednim miesiącu do grupy tej należało osiem na 10 szkodliwych programów. Ich główną funkcją jest nieautoryzowane pobieranie i instalowanie nowych wersji szkodliwego oprogramowania na komputerach ofiary. Po wykonaniu tego zadania program nie pozostaje aktywny: kopiuje się do pliku %temp% imitującego aplikację lub dokument Adobe. Trojan.Win32.Bublik.cpik oraz Trojan.Win32.Bublik.cpil pobierają niesławnego szkodnika ZeuS/Zbot. Chociaż szkodnik ten potrafi wykonywać wiele szkodliwych działań, najczęściej jest wykorzystywany do kradzieży informacji bankowych. Potrafi również instalować szkodliwy program o nazwie CryptoLocker, który szyfruje dane użytkowników i żąda okupu w zamian za ich odszyfrowanie.
Na czwartym miejscu znalazł się Trojan-Banker.Win32.ChePro.ilc, trojan bankowy, którego celem są klienci banków brazylijskich. Jak każdy szkodnik tego typu kradnie informacje i hasła bankowe.
Dziewiąte miejsce zajął Trojan.Win32.Pakes.agxu, oprogramowanie szpiegujące, które przechwytuje uderzenia klawiszy, gromadzi zrzuty ekranu z komputerów ofiar i wysyła przechwycone informacje na adresy e-mail przestępców.
Wielka Brytania stanowiła państwo o największym odsetku wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail (13,5%, o 3,5 punktu procentowego więcej niż w kwietniu). Stany Zjednoczone spadły na drugie miejsce. Niemcy (8,2%) utrzymały się na trzeciej pozycji.
fot. mat. prasowe
Rozkład wykryć szkodliwych programów w poczcie e-mail według państwa
Nowość w majowym rankingu Top 20 stanowiła Kolumbia (1,83%), Rosja natomiast wypadła z zestawienia.
Odsetek wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail w innych krajach nie zmienił się znacząco.
Cechy specjalne szkodliwego spamu
Temat ubezpieczeniowy pojawiał się nie tylko w reklamie spamowej – był również wykorzystywany w masowych wysyłkach rozprzestrzeniających szkodliwe załączniki. Trafiliśmy na przykład na niemieckojęzyczne wiadomości o temacie „You have not paid your monthly premium" (tłum. Nie zapłaciłeś miesięcznej składki) zawierające ostrzeżenie, że w następnym miesiącu stopa procentowa ulegnie zmianie. Wiadomości te zawierały odsyłacz do rzekomo bardziej szczegółowych informacji i po kliknięciu go przez odbiorcę na komputer pobierało się archiwum ZIP o nazwie ‘Dokumentation’ (dokumentacja) lub ‘Rechnung’ (rachunek). W obu przypadkach archiwum zawierało szkodliwe oprogramowanie o nazwie Backdoor.Win32.Androm.dsqy. Ten członek rodziny Andromeda jest backdoorem, który potrafi kontrolować zainfekowane komputery, pozostając niezauważonym. Zainfekowane komputery często stają się częścią botnetu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)