eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRynek przemysłowy i logistyczny w Polsce II kw. 2014

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce II kw. 2014

2014-07-31 10:26

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce II kw. 2014

Magazyn © TTstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą CBRE, rynek powierzchni logistycznych i przemysłowych w Polsce radzi sobie bardzo dobrze. W budowie znajduje się obecnie 853 tys. mkw, co jest wartością najwyższą od 2008 roku. Najwięcej obiektów magazynowych powstaje w Poznaniu i Wrocławiu, gorzej jest między innymi w Centralnej Polsce czy na Górnym Śląsku.

Przeczytaj także: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 2014

Rynek logistyczny

Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce przekroczyły pod koniec I połowy 2014 r. 8 mln mkw. Najwięcej do zaoferowania ma region Warszawa II – prawie 2,2 mln mkw. przestrzeni logistycznej oraz Górny Śląsk z 1,5 mln mkw. i to te regiony, a także Poznań, były najpopularniejsze pod względem wynajętej powierzchni. Do regionów z ilością powierzchni przekraczającą 1 mln mkw. dołączyła w tym roku Centralna Polska. Rynki wschodzące, Szczecin oraz Wschód, dysponują odpowiednio 62 tys. i 130 tys. mkw.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia w budowie i powierzchnia istniejąca

Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce przekroczyły pod koniec I połowy 2014 r. 8 mln mkw


2014 r. jest rekordowym rokiem na tle ostatnich lat, jeśli chodzi o liczbę realizowanej powierzchni logistycznej. Obecnie w budowie znajduje się aż 853 tys. mkw., co jest najwyższą wartością od 2008 r. W I połowie 2014 r. również aktywność najemców była na bardzo wysokim poziomie, co świadczy o polepszającej się sytuacji na rynku. Na rynek powierzchni logistycznych coraz silniej zaczyna oddziaływać handel internetowy, o czym świadczą umowy najmu zawarte przez firmę Amazon pod koniec ubiegłego roku – mówi Beata Hryniewska, Dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce.

Regionami, w których obecnie najwięcej buduje się nowoczesnych obiektów magazynowych są: Poznań – 316,1 tys. mkw. i Wrocław – 314,6 tys. mkw. Znacznie mniej projektów realizuje się w Centralnej Polsce – 59,3 tys. mkw., Górnym Śląsku – 56,6 tys. mkw., czy w Regionie Północnym – 48,5 tys. mkw. W Szczecinie trwa budowa 25,2 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co nie jest znacząca ilością na tle innych regionów, ale dla stolicy Zachodniopomorskiego przyniesie znaczny wzrost przestrzeni logistycznej względem obecnie dostępnej.

fot. mat. prasowe

Największe transakcje najmu w H1

Regionami, w których obecnie najwięcej buduje się nowoczesnych obiektów magazynowych są: Poznań – 316,1 tys. mkw. i Wrocław – 314,6 tys. mkw


Najmniejszą liczbą pustostanów mogą się pochwalić Kraków (1%) i Poznań (2%). Wyjątkiem jest Szczecin, który ze względu na deficyt powierzchni magazynowej, praktycznie nie wykazuje wolnych przestrzeni logistycznych. Na drugim biegunie są Regiony: Wschodni, Warszawa I i II, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej wynosi odpowiednio: 16%, 15% i 11% oraz Region Centralny z 12% i Północny z 11%. Pośrodku skali plasują się Wrocław i Górny Śląsk, które mają odpowiednio 6% i 8% pustostanów.

Stawki czynszowe są stabilne, jednak atrakcyjne zachęty oferowane przez deweloperów przyczyniają się do obniżek czynszów efektywnych.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: