Komputer dla małej firmy
2005-10-06 13:12
Przeczytaj także: Outsourcing - co to takiego?
Producenci zarówno sprzętu jak i oprogramowania mają bardzo bogatą ofertę. Jest ona zróżnicowana zarówno pod względem parametrów jak i - oczywiście - ceny.Co oferują sprzedawcy?
W najniższej klasie cenowej mieszczą się "pecety" składane przez małe firmy. Decydując się na zakup takiego "składaka" możemy wybierać konfigurację komputera w bardzo szerokim stopniu - poważną zaletą takich zakupów jest wielka elastyczność sprzętowa i cenowa. W przypadku zakupu w małych firmach najpoważniejszym czynnikiem ryzyka jest zapewnienie przez sprzedawcę odpowiednich warunków odpowiedzialności gwarancyjnej i pogwarancyjnej - po pół roku od zakupu może się okazać iż dostawca już nie istnieje, trudne więc będzie w takiej sytuacji wyegzekwowanie warunków gwarancji.
Innym czynnikiem ryzyka występującym w przypadku zestawów "składanych" jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia niezgodności sprzętu z nowymi wersjami oprogramowania - mnogość producentów i modeli komponentów z których tworzy się takie zestawy może prowadzić do przykrych sytuacji.
W następnej, średniej klasie cenowej mieszczą się zestawy oferowane pod własną marką przez średnich i większych krajowych dystrybutorów. Zestawy takie są wprawdzie nieco droższe od popularnych "składaków", jednak w zamian otrzymujemy już sprawdzone i przetestowane komputery. Zestawy takie dość często miewają certyfikaty zgodności z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi czy pakietami biurowymi. W przypadku awarii mamy też większą pewność iż nasz dostawca wywiąże się ze swojej odpowiedzialności.
W najwyższej półce możemy sięgnąć po wyroby renomowanych światowych producentów. W tym przypadku producenci gwarantują, iż zestawy takie bezproblemowo współpracują z określonym oprogramowaniem. Niektórzy producenci oferują również możliwość bardzo elastycznego doboru konfiguracji zestawu. Otrzymujemy także dość często różne formy wsparcia użytkowników, dostępu do rożnego rodzaju promocji (np. znacznych upustów przy wymianie sprzętu na nowszy). Obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna na ogól stoi tez na najwyższym poziomie.
A może mobilnie?
Spadające ceny notebooków oraz osiąganie przez nie parametrów zbliżonych do komputerów stacjonarnych, skłaniają do rozważenia ich jako opłacalnej ekonomicznie alternatywy dla biurowych zestawów stacjonarnych. Co zatem możemy zyskać kupując dla firmy komputery przenośne?
Główną zaletą jest uniezależnienie pracownika od jego stanowiska pracy w biurze. Dzięki używaniu komputerów przenośnych oraz mobilnym technologiom telekomunikacyjnym pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w podróży czy w domu - takie rozwiązanie może znacząco poprawić wydajność i dyspozycyjność pracowników. Komputery przenośne już zaczynają stopniowo wypierać z rynku maszyny stacjonarne.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl