Najlepsze fundusze inwestycyjne IX 2005
2005-10-07 01:17
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze inwestycyjne VIII 2005
Metodologia rankingu
Ranking nie obejmuje funduszy akcji zagranicznych oraz zagranicznych papierów dłużnych, funduszy mieszanych i zamkniętych. W pozostałych grupach analizowane są wyniki funduszy które mają min. trzyletnią historię notowań.
Ranking sporządzony został w oparciu o dwa główne kryteria – wyniki i ryzyko. W przypadku wszystkich grup funduszy pod uwagę zostały wzięte wyniki za ostatnie 36 m-cy. W przypadku funduszy akcyjnych oraz stabilnego wzrostu i zrównoważonych, miarą ryzyka jest wskaźnik Sharpa, który pokazuje o ile stopa zwrotu przewyższa stopę wolną od ryzyka uwzględniając zmienność notowań funduszu (odchylenie standardowe). Wskaźnik Sharpa większy od 1 można uznać za bardzo dobry wynik. W przypadku funduszy obligacji za kryterium ryzyka wykorzystane zostało odchylenie standardowe w skali roku – czyli o ile przeciętnie wynik funduszu odchyla się od swojej rocznej stopy zwrotu (in plus lub in minus).
W obrębie każdej z dwóch kategorii, pierwsze 12,5% funduszy z najlepszym wynikiem, lub najwyższym wskaźnikiem Sharpa albo najniższym odchyleniem standardowym otrzymywało 1 punkt. Następne 20% funduszy otrzymywało 2 punkty, środkowe 35% funduszy 3 punkty, następne 20% 4 punkty i najsłabsze 12,5% funduszy po 5 punktów. Po zsumowaniu punktów wygrywał fundusz z najmniejszą liczbą punktów. Fundusze z tą samą liczbą punktów zostały przesortowanie według miary ryzyka. W przypadku funduszy obligacji punkty za wynik były przyznawane w skali od 1 do 18 aby zmniejszyć siłę wpływu zmiany odchylenia standardowego na pozycję funduszu w rankingu.
![Fundusze mieszane, czyli właściwie co? [© glisic_albina - Fotolia.com] Fundusze mieszane, czyli właściwie co?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/fundusze-inwestycyjne/Fundusze-mieszane-czyli-wlasciwie-co-180920-150x100crop.jpg)
oprac. : expander