eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza

2014-08-06 13:01

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza

Silne fundamenty zapewniły Polsce szybki powrót na ścieżkę wzrostu © Warakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W kwartalnym raporcie pt. „Prognoza dla rynków szybkiego wzrostu”, przygotowanego przez EY i Oxford Economics, znalazły się informacje odnośnie przewidywanej sytuacji gospodarczej 25 państw, których udział w globalnej gospodarce systematycznie rośnie. Wskaźniki dla Polski są optymistyczne – wzrost gospodarczy w bieżącym roku może wynieść 3,3%. Za czynnik destabilizujący należy uznać sytuację polityczną, zwłaszcza konflikt na Ukrainie.

Przeczytaj także: Wolniejszy wzrost gospodarczy w 2008?

W Polsce w I kwartale 2014 roku wzrost gospodarczy przyspieszył do 3,4% w ujęciu rocznym z 2,7% r/r kwartał wcześniej. Do przyspieszenia aktywności gospodarczej przyczyniło się odbicie w inwestycjach, a także odwrócenie cyklu zapasów. Zdaniem autorów raportu, zbliżone tempo wzrostu powinno utrzymać się także w kolejnych kwartałach. Wzrost gospodarczy w przyszłym roku może wynieść 3,4% r/r, a w 2016 roku 3,7% r/r. Do poprawy sytuacji gospodarczej będzie przyczyniać się utrzymanie luźnej polityki pieniężnej co najmniej do II kw. 2015 roku. Stopniowemu przyspieszeniu aktywności sprzyjają także silne fundamenty gospodarcze – brak znaczących nierównowag makroekonomicznych i wysoka konkurencyjność na tle innych krajów UE. W średnim terminie czynniki te będą nadal kompensowały obniżającą się liczbę ludności w wieku produkcyjnym.

Luka popytowa będzie domykać się do końca 2015 roku, stopniowo obniżając presję na spadek cen i wskazując, że wzrost jest w coraz większym stopniu determinowany czynnikami strukturalnymi, a nie cyklicznymi. – W krótkiej perspektywie szczególnie istotne będą dane za III kw., które wskażą, czy stabilizacja dynamiki aktywności sugerowana przez sygnały z sektora przemysłu i handlu nie przedłuża się. Warunkiem dalszego przyspieszenia gospodarki w drugiej części roku będzie utrzymanie obserwowanej poprawy na rynku pracy i wzrostu popytu inwestycyjnego przedsiębiorstw. Jednymi z głównych zagrożeń dla scenariusza dalszego wzrostu dynamiki PKB w 2014 roku będą natomiast zaburzenia w handlu z Rosją i Ukrainą oraz ewentualne ponowne wyhamowanie ożywienia w strefie euro. Sytuacja w handlu zagranicznym jest ciekawa także ze względu na obserwowany stały wzrost zaangażowania polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych przy pojawiających się sygnałach ograniczenia znaczenia importu zaopatrzeniowego. W dalszym horyzoncie, utrzymanie tych tendencji dałoby szansę na utrwalenie obecnej poprawy bilansu handlowego Polski. – tłumaczy Marek Rozkrut, Partner, Główny Ekonomista EY. – Uważnie będziemy przyglądać się także inflacji, która drugi rok z rzędu utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego NBP. Naszym zdaniem średnioroczny wzrost cen w bieżącym roku może wynieść zaledwie 0,3%. Spadek cen warzyw i owoców w związku z nałożonym przez Rosję zakazem importu tych produktów z Polski może dodatkowo obniżyć inflację w drugiej połowie roku – dodaje Marek Rozkrut.

fot. mat. prasowe

Prognoza EY i Oxford Economics dla Polski

W Polsce w I kwartale 2014 roku wzrost gospodarczy przyspieszył do 3,4% w ujęciu rocznym z 2,7% r/r kwartał wcześniej


Ryzyka polityczne kładą się cieniem na rynkach szybkiego wzrostu

W ciągu ostatniego roku rynki szybkiego wzrostu wyszły z kryzysu. W 2015 roku dynamika PKB w tej części świata może wynieść ponad 4,5%. Zwiększająca się liczba ludności, rosnące inwestycje oraz szybki rozwój technologii będą się przyczyniały do przyspieszenia gospodarczego na tym obszarze w średnim okresie. Z kolei czynnikiem destabilizującym będzie sytuacja polityczna. Trwający konflikt na Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na perspektywy wzrostu w Europie. – Według prognoz EY i Oxford Economics, gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 5%, natomiast wzrost gospodarczy w Rosji wyniesie zaledwie 0,2% r/r. Istotnym ryzykiem dla materializacji takiego scenariusza są konsekwencje wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Moskwy. Komisja Europejska szacuje, że w ich wyniku dynamika PKB Rosji obniży się w tym roku o 1,5 pkt. proc., w przyszłym natomiast aż o 4,8 pkt. proc. W przypadku Unii Europejskiej będzie to odpowiednio 0,3 i 0,4 pkt. proc. w 2015 roku. Jeśli ten scenariusz zrealizuje się przynajmniej częściowo, to w 2014 roku w Rosji nastąpi najprawdopodobniej recesja. Nie pozostanie to bez wpływu także na rynek Polski. Wartość naszego eksportu do Rosji rocznie to około 8 mld euro. Póki co Rosja ogłosiła embargo na niektóre polskie owoce i warzywa, których eksport z Polski na tamten rynek można szacować na ponad 400 mln EUR rocznie. Zdolność wielu polskich eksporterów do przekierowania sprzedaży na inne rynki ograniczy jednak skalę spadku eksportu – tłumaczy Marek Rozkrut.

Również inne kraje grupy rynków szybkiego wzrostu mogą odczuwać skutki napięć geopolitycznych. W szczególności, eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie (konflikty w Iraku, Syrii, Palestynie) może prowadzić do wzrostu cen paliw, odpływu kapitału z rejonów konfliktu, czy ograniczenia wymiany handlowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • proinnowacyjni.pl / 2014-08-11 08:56:30

    Cieszy wzrost gospodarczy. Dla polskich przedsiębiorców to na pewno dobra wiadomość. Aby podtrzymać tę tendencję może warto zwrócić się w kierunkuinicjatyw klastrowych zrzeszających przedsiębiorców działających we wspólnym celu. Przykładem takiego działania może być Proinnowacyjny Klaster Biznes oferujący swoim członkom wiele pomocy i służący doświadczeniem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: